Nemecké trápenie so šťastným koncom

17.06.2002, 00:00

Reprezentanti Nemecka sa stali prvými štvrťfinalistami MS, keď v sobotňajšom úvodnom osemfinálovom zápase na štadióne v kórejskom Sogwipe zvíťazili nad Paraguajom najtesnejším rozdielom 1:0. Trojnásobní majstri sveta sa vo štvrťfinále stretnú s lepším zo súboja Mexiko -- USA. Nemecká reprezentácia nechýbala vo štvrťfinále MS od roku 1954, Paraguaj sa so svetovým šampionátom lúči podobne ako pred štyrmi rokmi vo Francúzsku v osemfinále.
Úvodné osemfinále prinieslo najmä v prvom polčase futbal miestami až podpriemernej úrovne. Aktéri oboch mužstiev produkovali nezáživnú hru bez fantázie, čo prekvapovalo najmä zo strany Nemecka, ktoré na šampionáte nastrieľalo v troch zápasoch základnej skupiny až jedenásť gólov. Unudených divákov tak v tejto časti hry zdvihli zo sedadiel iba Camposova delovka, ktorú Kahn bravúrne vyrazil a "výlet" brankára Chilaverta, po ktorého priamom kope sa odrazená lopta dostala k Ayalovi, ale ten z desiatich metrov prestrelil. Po zmene strán sa kvalita hry mierne zlepšila, z čoho rezultovali šance Schneidera a Fringsa na jednej strane a Camposa a Chilaverta na druhej strane. Keď sa však po žiadnej z nich skóre nemenilo a obe mužstvá sa už videli v predĺžení, unikol dve minúty pred záverečným hvizdom po pravej strane Schneider, odcentroval na Neuvilla a útočník Bayeru Leverkusen umiestnenou strelou poslal svoje mužstvo do štvrťfinále. "Som veľmi nahnevaný kvôli posledným minútam zápasu, veď dovtedy Nemci nemali ani jednu vážnejšiu šancu. Počas celého zápasu hrali skôr fyzickým štýlom, nie technicky. Bol to typický nemecký futbal. V rozhodujúcej chvíli však strelili veľmi pekný gól a ukázali svoju silu," sklamane konštatoval paraguajský tréner Cesare Maldini. Kormidelník Nemecka Rudi Völler bol napriek postupu k svojim zverencom kritický: "V prvom polčase sme nepredviedli veľmi dobrý futbal. Vlastne sme vôbec žiaden futbal nehrali, ale len odkopávali lopty dopredu. V druhom polčase sme zmenili taktiku a dostali hru pod kontrolu. Na konci to bolo zaslúžené víťazstvo. Štvrťfinálového súpera si nevyberáme, Mexiko i USA hrali v základných skupinách veľmi dobre. Už v 1. kole sa ukázalo, že medzi účastníkmi sú minimálne rozdiely, takže na súperovi naozaj nezáleží."

01. máj 2024 23:59