V Lausanne úspešný vstup Sviatka

14.01.2002, 23:00
SITASITA

Úspešne sa pre slovenskú výpravu včera začali majstrovstvá Európy krasokorčuliarov v olympijskom meste Lausanne. V Malley Sports Centre skončil v kvalifikačnej A-skupine súťaže mužov na výbornom 9. mieste 21-ročný Juraj Sviatko a bez problémov si vybojoval postup do tridsiatky (po 15 z dvoch skupín) dnešného krátkeho programu. Táto pozícia dáva reálne nádeje, že by mal postúpiť aj do najlepšej dvadsaťštvorky pre voľné jazdy. Rodák z Košíc je len na svojich druhých ME a štartoval vo svojej skupine ako posledný osemnásty. V roku 2000 obsadil 24. pozíciu, jeho najväčším úspechom je 8. miesto z juniorských MS 1998 a tri tituly seniorského majstra SR. V hodnotení rozhodcov dostal za technickú kvalitu známky od 4,5 po 5,0 a za umelecký dojem od 4,1 po 5,0. Druhý Slovák Ivan Kinčík sa predstaví tiež ako osemnásty v poradí v B-skupine, ktorá vzápätí nasleduje. Postup do krátkeho programu zabezpečuje pozícia do 15. miesta. Úvodnú A-skupinu vyhral podľa očakávania hlavný favorit z Ruska Alexej Jagudin, majster Európy z rokov 1998 a 1999. Dvadsaťjedenročný Rus však zdôvodnil svoj slabší výkon v kvalifikácii skorým začiatkom súťaže. "Je ťažké ráno súťažiť. Trénoval som už o šiestej ráno a keď som si potom znova ľahol, nevedel som vstať. Tak ako vlani v Bratislave, aj tu som začínal. Asi je to môj osud. Aj preto mi nevyšiel štvoritý tulup. Ľad sa mi navyše zdá trocha tvrdý," povedal po vystúpení. Jeho krajan a debutant na ME Iľja Klimkin bol druhý, tretí skončil Bulhar Ivan Dinev. Vystúpenie športových dvojíc (aj so slovenskými pármi Gerasimenková -- Futáš a Beständigovcami) sa skončili po uzávierke HN. Na ME štartuje dovedna 158 pretekárov z 32 krajín, čo je menej ako vlani v Bratislave (162 z 33 krajín). Z obhajcov titulov chýbajú okrem zraneného Rusa Pľuščenka ešte jeho krajania a šampióni v športových dvojiciach Berežná so Sicharulidzem.

---Výsledky: muži -- kvalifikácia -- A-skupina:
1. Jagudin (Rus.) 0,4, 2. Klimkin (Rus.) 0,8, 3. Dinev (Bul.) 1,2,... 9. SVIATKO (SR) 3,6.

23. apríl 2024 08:56