Historický skok cennejší ako zlato

20.02.2002, 23:00

Vo finálovej súťaži skokanov v akrobatickom lyžovaní na XIX. zimných olympijských hrách zvíťazil senzačne český reprezentant Aleš Valenta pred Američanom Joeom Packom a úradujúcim majstrom sveta Bielorusom Alexejom Grišinom a získal tak v Salt Lake City po treťom mieste bežkyne Kateřiny Neumannovej z voľnej pätnástky druhú medailu pre Českú republiku. Po prvej časti piaty Valenta upútal v druhom kole historickým skokom s trojitým saltom vzad s piatimi obratmi, ktorý dosiaľ v dejinách akrobatického lyžovania nikto na najvyššom fóre neskočil. Za nie celkom optimálne technické prevedenie a nečistý dopad skoku síce dostal od rozhodcov nižšie známky, ale po vynásobení koeficientom náročnosti mu 129,98 bodu zaručilo priebežné prvé miesto s výrazným náskokom 12 bodov. Po Valentovi skákali ešte štyria pretekári, z ktorých mal najväčšie predpoklady na celkový triumf obhajca naganského zlata a líder súťaže po 1. kole Američan Eric Bergoust. Ten však svoj skok úplne pokazil a po páde obsadil vo finále posledné dvanáste miesto. Keďže ostatné trio Grišin, Pack a Kanaďan Jeff Bean zaostalo za svojimi výkonmi z 1. kola slabšou technickou náročnosťou skokov, zlatú medailu zaslúžene získal dvadsaťdeväťročný rodák zo Šumperka. "Som veľmi šťastný. Pocit z víťazstva si ešte celkom neuvedomujem, všetko sa mi rozleží v hlave až trochu neskôr. Po mojom druhom skoku, ktorý som sa rozhodol predviesť až tesne pred pretekmi, som si nebol istý, či vyhrám. Z Bergousta som mal obavy, ale ten sklamal. Keby som si mal pred súťažou vybrať medzi olympijským zlatom a trojitým saltom s piatimi obratmi, bral by som radšej úspešný skok," povedal po pretekoch šťastný víťaz.