V dráme úspešnejší francúzsky pár

19.02.2002, 23:00

V olympijskej súťaži tanečných párov zvíťazili bronzoví medailisti z Nagana Francúzi Marina Anissinová a Gwendal Peizerat a stali sa po Angličanoch Jayne Torvillovej a Christopherovi Deanovi (Sarajevo 1984) iba druhou dvojicou, ktorá dokázala na olympijských hrách eliminovať ruskú, resp. sovietsku nadvládu v tejto najmladšej krasokorčuliarskej disciplíne. Dvojnásobný majstri Európy (2000 a 2002) a svetoví šampióni (2000) predviedli emotívnu jazdu s názvom Liberta na hudbu zo skladby Non Merci popretkávanú úryvkami z pamätného prejavu Martina Luthera Kinga, za ktorú im rozhodcovia udelili za technické prevedenie známky od 5,7 do 5,8 a za umelecký dojem od 5,8 do 5,9 bodu. Dramatické vyvrcholenie však priniesla až voľná jazda v priebežnom poradí druhých Rusov Iriny Lobačevovej a Iľju Averbucha, ktorých po rovnako bezchybnej voľnej jazde zaradili na prvé miesto štyria z deviatich rozhodcov a o olympijskom triumfe víťazov tak po kategórii športových dvojíc opäť rozhodol jediný hlas. "Bol to pravdepodobne náš najlepší výkon kariéry, bola to odmena za celú sezónu," žiaril nadšením po pretekoch Peizerat. Až na treťom mieste skončili úradujúci majstri sveta Barbara Fusarová-Poliová a Maurizio Margaglio z Talianska, ktorým útok na vyššie priečky znemožnil pád partnera v krokovej pasáži. "Pred jazdou sme boli veľmi nervózni, pretože sme vedeli, že môžeme zajazdiť výborný program. Po minúte a pol sa stala chyba. Bola úplne zbytočná, asi som niečo prešpekuloval. V momente sa nám zrútilo naše dlhoročné snaženie. Nevedeli sme, čo robiť. Priznám sa, chcel som ukončiť jazdu," povedal po súťaži Margaglio, ktorého partnerka sa po skončení voľného tanca rozplakala. Najlepší neeurópsky pár, Kanaďania Shae-Lynn Bourneová, Victor Kraatz, však zaváhanie Talianov nevyužil a skončil na štvrtom mieste.
VÝSLEDKY
Tanečné páry (konečné poradie po voľnom tanci): 1. Anissinová, Peizerat (Fr.) 2,0 (0,2, 0,2, 0,6, 1,0), 2. Lobačevová, Averbuch (Rus.) 4,0 (0,4, 0,4, 1,2, 2,0), 3. Fusarová-Poliová, Margaglio (Tal.) 6,0 (0,6, 0,6, 1,8, 3,0).

18. apríl 2024 11:42