StoryEditor

Oživenie v USA nie je také silné, ako sa čakalo

25.11.2002, 23:00

Naštartovanie ekonomiky USA nie je tak silné, ako sa očakávalo, avšak podľa Medzinárodného menového fondu by oživeniu svetového hospodárstva mali pomôcť Európa a Japonsko.
Prvá námestníčka výkonného riaditeľa MMF Anne Kruegerová na stretnutí ministrov financií a zástupcov centrálnych bánk skupiny 20 najvyspelejších štátov G20 v Indii uviedla, že rozmach USA je tak silný, ako sa predpokladalo. Jej najvýraznejšie varovania však podľa BBC smerovali na Európu a Japonsko. Vyhliadky pre Európu neboli dobré a predpovede týkajúce sa rastu klesali takmer každý mesiac s každou novou ekonomickou štatistikou. "MMF veľmi rozhodne zastáva názor, že by rád, hlavne v Európe a Japonsku, videl opatrenia, ktoré by im pomohli rásť rýchlejšie, a tým podporili celú globálnu ekonomiku," uviedla Kruegerová. O konkrétnej podobe možných monetárnych alebo fišálnych opatrení Kruegerová nehovorila. Viacero ekonómov a predstaviteľov USA nalieha na Európsku centrálnu banku, aby znížila úrokové sadzby, čím by pomohla podporiť ekonomický rast Nemecka -- najväčšej ekonomike EÚ, ktorá sa snaží vyhnúť recesii. Problémy japonskej ekonomiky sa sústreďujú okolo deflácie. Ekonomika sa ju snaží odvrátiť, podporiť spotrebiteľské výdavky a zároveň rieši problémy so zlými úvermi v bankovom systéme.
Ostatné ekonomiky sú na tom relatívne dobre vrátane Kanady, Austrálie a rýchlo rozvíjajúcich sa trhov ako Čína, India a Rusko. "Domnievam sa, že svetová ekonomika nie je na tom až tak zle, ako si mnohí myslia. Väčšina ľudí sa pozerá na Japonsko, USA a Európsku úniu, ale zabúda na menej industrializované krajiny ako Kanada a Austrália, ktorým si darí dobre," povedala Kruegerová.
Kruegerová chválila Brazíliu, že dodržiava pravidlá MMF, ale taktiež vyjadrila ľútosť, že Argentína neurobila dostatočné kroky na potlačenie krízovej situácie. Ak Brazília bude pokračovať v krokoch uvedených vo svojom programe, vyzerá to, že Brazília sa dostane do dobrej formy," dodala Kruegerová. Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula opakovane uisťuje investorov, že jeho nová vláda bude dodržiavať úspornú fiškálnu politiku a rešpektovať podpísané dohody. Jeho postoj bol podľa agentúry Reuters kľúčovým momentom na upokojenie nervóznych kapitálových trhov v najväčšej juhoamerickej krajine.
Kreugerová sa vo svojom prejave dotkla aj hostiteľskej krajiny. Podľa MMF je indický deficit verejných financií hrozbou zo strednodobého hľadiska. Podľa Kruegerovej je nevyhnutné, aby India agresívnejšie vyvíjala kroky k potrebným reformám a dúfa, že bude pokračovať v začatej privatizácii. Deficit štátneho rozpočtu Indie by v tomto roku nemal presiahnuť 5,3 % HDP. V minulosti sa však často stávalo, že vláda svoje predsavzatia v tejto oblasti nedodržala. Ratingové agentúry určili práve deficit verejných financií, jeden z najväčších na svete, za najväčšiu prekážku dosiahnutia plného potenciálu indickej ekonomiky.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
26. apríl 2024 08:35