Piaty majstrovský titul Schumachera

22.07.2002, 00:00
Nemec Michael Schumacher na Ferrari zvíťazil časom 1:32:09,837 h vo Veľkej cene Francúzska monopostov F1 a získal svoj piaty titul majstra sveta, čím vyrovnal rekord Argentínčana Juana Manuela Fangia z 50. rokov minulého storočia. Na čele priebežného poradia MS vedie Schumacher so ziskom 96 bodov a šesť pretekov pred koncom sezóny už nemá žiadny z konkurentov nádej na jeho predstihnutie. Druhý Kolumbijčan Juan Pablo Montoya má na svojom konte 34 bodov a aj v prípade šiestich víťazstiev môže získať maximálne 94 bodov. Na druhom mieste skončil vo včerajšej Veľkej cene so stratou 1,105 s Fín Kimi Räikkönen na McLarene Mercedes, ktorý viedol ešte päť kôl pred koncom, ale napokon nestačil na pilota Ferrari. Tretiu priečku získal Škót David Coulthard na McLarene (+31,976) pred Kolumbijčanom Juanom Pablom Montoyom na Williamse (+41,773). Ten predstihol svojho tímového kolegu Nemca Ralfa Schumachera a šiesteho Brita Jensona Buttona Na Renaulte. Smolu mal opäť Brazílčan Rubens Barrichello na Ferrari, ktorý zostal stáť pri štarte do zahrievacieho kola a technici už nedokázali spojazdniť jeho monopost. Schumacherovo víťazstvo v Magny-Cours znamená i trojnásobný zápis do rekordných tabuliek. Nemecký pilot vyrovnal Fangiov rekord v počte získaných titulov a zároveň získal titul najrýchlejšie zo všetkých šampiónov. Už v sezóne 1992 získal Brit Nigel Mansell titul po jedenástich pretekoch, ale vtedy mal celý seriál pretekov MS iba 16 dielov. "Schumi" zároveň zlepšil i svoj vlastný rekord v počte víťazstiev, keď v súčasnosti kraľuje tabuľkám so 61 víťazstvami.

Výsledky VC Francúzska: 1. M. Schumacher (Nem./Ferrari) 1:32:09,837, 2. Räikkönen (Fín./McLaren Mercedes) +1,105, 3. Coulthard (V. Brit./McLaren Mercedes) +31,976, 4. Montoya (Kol./BMW-Williams) +40,676, 5. R. Schumacher (Nem./BMW-Williams) +41,773, 6. Button (V. Brit./Renault) +1 kolo.

Poradie MS (po 11 pretekoch): 1. M: Schumacher 96 bodov, 2. Montoya 34, 3. Barrichello (Braz./Ferrari) 32, 4. R. Schumacher 32, 5. Coulthard 30, 6. Räikkönen 17.

Pohár konštruktérov: 1. Ferrari 128, 2. BMW-Williams 66, 3. McLaren Mercedes 47, 4. Renault 15, 5. Sauber 10, 6. Jordan Honda 6.

26. apríl 2024 19:04