StoryEditor

Boj o stredomorský ostrov Perejil pokračuje

Predseda Európskej komisie Romano Prodi vyzval včera Španielsko a Maroko, aby obnovili dialóg v spore o stredomorský ostrov Perejil a vrátili sa k status quo ante. "Sme veľmi znepokojení udalosťami na ostrove Perejil," vyhlásil Prodi pred novinármi v Bruseli len niekoľko hodín po tom, čo španielske vojenské jednotky vnikli na ostrov, na ktorý minulý týždeň vyslalo Maroko svojich vojakov.
Šesť marockých vojakov, ktorých prinútili opustiť stredomorský ostrov Perejil, už Španieli vydali Maroku. Zásah španielskych vojakov bol nečakaný, pretože Madrid doteraz spomínal iba diplomatické riešenie sporu. EK prikladá podľa Prodiho veľký význam vzťahom Európskej únie s Marokom a je pripravená pomôcť pri dialógu medzi Madridom a Rabatom.

Slovná prestrelka medzi Rabatom a Madridom stále pokračuje. Španielska vláda včerajšiu akciu bráni ako legitímnu. Španielska ministerka zahraničných vecí Ana Palaciová uviedla, že Madrid mieni ukončiť vojenskú operáciu na ostrove, hneď ako to bude možné. Vláda si nepraje udržiavať na ostrove stálu vojenskú prítomnosť, dodala. Palaciová povedala, že španielsky vojenský zásah, pri ktorom bolo z ostrova odsunutých niekoľko marockých vojakov, zodpovedá nevyhnutnosti obnoviť status quo pred marockou "okupáciou".

"Cieľom Španielska bolo obnoviť zákonnosť a status quo na ostrove, ktorý tam vládol predtým, než sa na ostrove minulý štvrtok vylodilo niekoľko marockých vojakov," zdôraznila ministerka. "Španielska vláda jednala v legitímnej obrane, keď na ostrove Perejil zasiahla a odsunula marockých vojakov," povedal španielsky minister obrany Federico Trillo. Vzhľadom k vyjadreniu Európskej únie a NATO, ktoré vyzvali Maroko, aby sa z ostrova stiahlo, Madrid usudzuje, že má súhlas medzinárodného spoločenstva, dodal Trillo.

Marocký minister poľnohospodárstva Ismáil Aláví povedal, že španielska intervencia je návratom k diplomacii delových člnov. "Som ohromený, zdá sa mi, že snívam, vrátili sme sa do čias diplomacie delových člnov," vyhlásil minister a dodal, že nechápe postoj Španielska ani Európskej únie. Marocké ministerstvo zahraničných vecí však včera vydalo vyhlásenie, v ktorom žiada okamžitý a bezpodmienečný odsun španielskych vojakov z ostrova. Súčasne v ňom informuje, že požiadalo Bezpečnostnú radu OSN, aby skoncovala "so španielskou agresiou na ostrove Perejil". So žiadosťou o pomoc sa Maroko chce obrátiť aj na Organizáciu islamskej konferencie. Okrem toho Rabat na bilaterálnej úrovni nadviazal kontakty s viacerými spriatelenými krajinami, ktoré monitorujú vývoj situácie. Španielsko tvrdí, že Perejil má už 40 rokov štatút akceptovaný oboma stranami, podľa ktorého ani jedna krajina nemôže ostrov obsadiť. Maroko však takýto výklad odmieta.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. apríl 2024 14:26