Američania otvorili „trinástu komnatu“

06.06.2002, 00:00
O ďalšie veľké prekvapenie svetového šampionátu sa postarali futbalisti USA, ktorí včera zdolali najväčšieho favorita skupiny D Portugalsko 3:2. Zverenci trénera Brucea Arena sa svojho súpera vôbec nezľakli a už vo štvrtej minúte sa ujali vedenia. Po rohu Stewarta nebezpečne hlavičkoval McBride, portugalský brankár Baia vyrazil iba pred seba a O´Brien dal zblízka prvý gól zápasu. Američania posmelení úspešným zásahom naďalej ohrozovali portugalskú obranu, ktorá robila veľké množstvo chýb.
Po jednej z nich sa dostal k lopte Donovan a jeho center si nešťastne zrazil do vlastnej bránky Costa - 2:0! Partia okolo druhého najdrahšieho futbalistu sveta Figa bolo vývojom stretnutia dokonale šokovaná a po treťom "direkte" McBride v 39. minúte aj zrelá na uterák. Do zápasu sa však Portugalci vrátili nečakane rýchlo, keď už o tri minúty Beto znížil na rozdiel dvoch gólov. V ďalšom priebehu stretnutia sa zverenci trénera Antonia Oliveiru snažili nepriaznivý výsledok zvrátiť, "búšili" do obrany súpera, ale dokázali už len znížiť na 2:3, aj to zásluhou vlastného gólu Agoosa. Futbalisti USA tak zaknihovali prvé víťazstvo po sérii piatich prehier na MS. "Hrali sme proti vynikajúcemu súperovi, no chlapci podali veľmi dobrý výkon. Portugalcov sme dostali pod tlak a využili šance, naše víťazstvo je plne zaslúžené. Týmto výsledkom sme odomkli ,trinástu komnatu," poznamenal po zápase strelec tretieho amerického gólu McBride. Za víťazstvo nad favorizovaným Portugalskom svojich zverencov pochopiteľne pochválil aj tréner Bruce Arena: "Musím zložiť poklonu mojim zverencom, skutočne hrali na sto percent. Zvíťazili sme nad silným mužstvom, som veľmi šťastný z tohto výsledku, úvodných tridsať minút bolo z našej strany naozaj skvelých. Pripravovali sme sa zodpovedne, chlapci na tréningu zaberali naplno a dnes sme zaslúžené brali úrodu tohto snaženia." Dôvody neúspechu sa snažil odhaliť tréner Portugalska Antonio Oliveira: "Stáli sme pred problémom fyzickej kondície, neboli sme si istí, či vydržíme také vysoké tempo. Američania hrali naozaj dobre, nevedeli sme sa presadiť s naším spôsobom hry. Sme nešťastní, ale nenastal koniec sveta. Snažili sme sa, ale znovu sa potvrdilo, že majstrovstvá sveta sú plné prekvapení a je to naozaj náročné podujatie."

26. apríl 2024 09:45