Apple v San Franciscu predstavil iPhony novej generácie a ukázal aj nové hodinky Apple Watch. K revolučným zmenám nedošlo, pri iPhone 7 sa potvrdili špekulácie o dvojitom fotoaparáte pri verzii Plus a absencii slúchadlového konektora.

Tim Cook začal tlačovú konferenciu s predstavením nových iPhonov obvyklou rekapituláciou nedávnych úspechov firmy. Ako tému si zvolil hudbu, službu Apple Music si predplatilo už 17 miliónov používateľov. Pochválil sa tiež 140 miliardami stiahnutých aplikácií v AppStore. A jednou z úvodných prekvapivých noviniek bolo predstavenie novej hry Super Mario Run.

Slávny inštalatér sa na platformu iOS dostáva prvýkrát v jej histórii. Trochu komicky potom pôsobila výplň v podobe predstavení nových funkcií kancelárskeho balíka iWork. V histórii firmy nikdy nedostala takáto funkcia taký prominentný priestor v úvode tlačovej konferencie.

Apple stupňoval napätie aj predstavením noviniek v Apple Watch, ktoré dostali novú generáciu. Tá sa volá Apple Watch series 2, má pozmenený dizajn a používatelia ich môžu nosiť aj pri plávaní, sú vodotesné do hĺbky 50 metrov. Watch OS 3 dostane aj softvérové ​​novinky, ako napríklad odoslanie tiesňovej správy alebo fungovanie hry Pokémon Go na Apple Watch. K dispozícii bude aj pre užívateľov existujúceho modelu. Hodinky majú o 50 percent rýchlejší dvojjadrový procesor a grafiku s dvojnásobným výkonom. Nové hodinky majú tiež vlastný GPS modul a k dispozícii budú aj v keramickom prevedení. Stáť budú 369 dolárov. V predaji budú od 16. septembra.

Nový iPhone dostal podľa očakávania aktualizovaný dizajn vychádzajúci z predchádzajúcich dvoch generácií, telo sa ale takmer zbavilo pásikov pre prestup signálu a telefón bude k dispozícii okrem existujúcich farieb (čierna, strieborná, zlatá a ružová) aj v lesklej čiernej. Apple prepracoval horné tlačidlo, ktoré je teraz citlivé aj na silu tlaku, novinkou je tiež odolnosť voči vode v špecifikácii IP67.

Potvrdený je aj dvojitý fotoaparát iPhonu, ten bude mať ale len model Plus, iPhone 7 si vystačí s klasickou jednou šošovkou. Každý z dvojice foťákov má inú ohniskovú vzdialenosť (27 a 56 mm), čím Apple simuluje dvojnásobný optický zoom. Rozlíšenie je 12 megapixelov ako doteraz, čip bol ale vylepšený a Apple sa chváli svetelnosťou f/1.8. Predný fotoaparát má rozlíšenie 7 megapixelov. Bez pochyby sa iPhone opäť posunie medzi najlepšie fotomobily.

Nový iPhone dostal tiež nový čipset, ktorý sa volá A10 Fusion. Apple sa chváli tým, že ide o najvýkonnejší čip v smartfóne v súčasnosti. Procesor je štvorjadrový a má jadrá pre vysoký výkon aj pre menej náročné aplikácie. Grafika má o polovicu väčší výkon oproti predchádzajúcemu čipu A9. Apple tým predlžuje výdrž batérie. Spoločnosť sľubuje najväčšiu výdrž batérie v histórii iPhonu, model 7 vydrží oproti modelu 6s v praxi o dve hodiny používania dlhšie, typ 7 Plus potom hodinu navyše proti 6 Plus. Rozlíšenie aj uhlopriečky displejov zostávajú zachované, tu k zmene nedošlo.

Prvýkrát v histórii dostal iPhone aj stereo reproduktory, priestor pre ne urobil 3,5 mm jack, ktorý zmizol a podľa očakávania sa slúchadlá k novinke pripájajú cez Lightning konektor. Redukcia na klasický jack bude v balení s každým novým iPhonom. Novinkou sú tiež bezdrôtové slúchadlá AirPods, ktorá si však budú zákazníci musieť kúpiť zvlášť. Hrať majú vydržať 5 hodín, potom ich bude potrebné nabiť.

Ceny nových iPhonov budú tradične vysoké. Model 7 začína na 649 dolároch, typ 7 Plus na 769 dolároch. Základom je 32 GB pamäte, ďalej potom Apple kapacitu výrazne zdvihol. Ďalšou voľbou je totiž 128 GB a 256 GB pamäte (verzia Jet Black bude len v týchto variantoch).