Rozbúrená hladina v slovenskom hokeji by sa mala v priebehu najbližších dní definitívne ustáliť. Vo štvrtok našli spoločnú reč reprezentačný tréner Zdeno Cíger so zástupcom hráčov Michalom Handzušom a dohodli sa, že konečné rozhodnutie o ukončení bojkotu môže po doladení všetkých detailov padnúť už v pondelok.

Hlavnou požiadavkou nespokojných hráčov je garancia novej voľby prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).

Ľady sa v celom konflikte pohli v stredu, keď vedenie SZĽH oznámilo rozhodnutie, v ktorom plánuje na najbližšom zasadnutí Rady SZĽH predložiť návrh na zmenu stanov o voľbe prezidenta.

Handzuš: Povieme, na čom sme sa zhodli

Právo hlasovať a voliť by podľa neho mali mať len členovia zväzu a kluby. Ak návrh prejde, otvorí dvere mimoriadnemu kongresu. Na ňom by následne mala prebehnúť nová voľba o prezidentské kreslo. "Každý je naklonený tomu, aby sme vyriešili celú situáciu pozitívne. Treba ešte doladiť detaily, ktoré sú veľmi dôležité. Dohodli sme sa, že na nich popracujeme a dúfame, že do pondelka to vyriešime. Následne uvedieme, na čom sme sa zhodli," povedal Michal Handzuš.

Hlavnou požiadavkou 52-člennej skupiny hráčov, ktorá sa dištancovala od reprezentačných akcií, je garancia novej voľby prezidenta zväzu.

V tej uplynulej zdolal súčasný šéf Igor Nemeček jediného protikandidáta Richarda Lintnera, ktorého podporovali aj bývalí či súčasní slovenskí reprezentanti.

Cíger si vydýchol

Podľa nich nebola voľba férová, preto by mala prebehnúť nová. "Garancia novej voľby je pre nás kľúčová. Treba sa na to pozrieť dôkladnejšie, napríklad akým spôsobom sa to dá stanoviť. Súčasný prezident, pán Nemeček, už načrtol, že spôsobov, akými možno zvolať mimoriadny kongres, je viacero. Ak to doriešime k obojstrannej spokojnosti a bude garancia nových volieb, bojkot sa ruší a tréner môže pracovať s hráčmi," dodal Handzuš.

Po stretnutí si vydýchol aj reprezentačný kouč Zdeno Cíger, ktorý sa na celú situáciu po štvrtku pozerá optimistickejšie. "Už som pokojnejší. Hodnotil by som to ako pozitívne sedenie, dostali sme sa blízko k dohode, ale počkáme do pondelka, kým to dáme na papier. Potom prezradíme mená asistentov a budeme môcť pracovať na zostave. Budem veľmi rád, ak sa to celé skončí," zdôraznil Cíger.

Ako ďalej uviedol, rokovania s Handzušom prebiehali v kamarátskom duchu. "Bolo to úplne v pohode. Aj v stredu sme s Mišom spolu volali, poznáme sa dlho. Ja hráčov chápem aj rešpektujem, išlo im o princíp. Som však rád, že v tom nie je žiadna politika. Verím tomu, že to tak je a že v pondelok bude všetko vyriešené," pokračoval Cíger. Ak sa hráči dohodnú so zväzovými funkcionármi a ukončia bojkot, novopečený šéf reprezentačnej striedačky bude mať voľnú ruku pri tvorbe tímu na novembrový Nemecký pohár. Ten bude skladať už aj s novým asistentom, respektíve asistentmi: "Viac-menej som presvedčený, koho chcem. V pondelok začneme na tom pracovať."

Nemeček je spokojný

Z pozitívneho vzostupu nelichotivej situácie má radosť aj súčasný šéf zväzu Igor Nemeček. "Bavili sme sa o tom, aby sme sa posunuli ďalej. Sme veľmi blízko k dohode, verím, že v pondelok by to mohlo byť ukončené. Nie som však jediný, kto o tom rozhoduje. Mám kolegov z Výkonného výboru a o štvrtkovom rozhovore ich budem informovať. Verím tomu, že v piatok sa posunieme ďalej my, a potom cez víkend dotiahneme papierovačky. Budúci týždeň sa začína aj kongres IIHF, na ktorý by som rád odišiel s tým, že obaja zodpovední ľudia pri reprezentácii Robo Švehla aj Zdeno Cíger už budú mať pokoj na prípravu tímu na Nemecký pohár."