StoryEditor

Mlieko s chuťou prázdnin

19.12.2002, 23:00

Novinka, s ktorou v túto jeseň prišli Levické mliekarne, a. s., vráti milovníka tohto moku do veku letných prázdnin, keď ešte mlieko vedelo skysnúť a starká z neho dokázala uvariť tvaroh. Z Levíc totiž dodávajú na trh pasterizované mlieko, ktoré má vlastnosti a chuť mlieka fľaškového a človek ľutuje, že táto mliekareň sa špecializuje na syry.
Tvrdé syry tvoria 40 % ich produkcie a ich podiel chcú ešte zvýšiť. Mlieko tiež sušia a tých tridsaťtri percent je takej kvality, že obhájilo certifikát kvality od britského Lloyda, ale aj audit u výrobcu nápojov Kraftu, čo je ešte väčší kumšt. Produkujú aj čosi tvarohov a masla, takže na čerstvé mlieko sa ujde len dvanásť percent celkovej produkcie. Opakujem, škoda. S výrobnou riaditeľkou a predsedníčkou predstavenstva akciovky, inžinierkou Zuzanou Vácziovou sa totiž zhodneme na tom, že ultrazahriate mlieko už nie je mlieko. Mlieko je živý organizmus a extrémnym zahriatím sa stáva len emulziou.
Ak človek s niečím robí, musí mať k tomu vzťah. A tri ženy na čele mliekarne so symbolom levíčaťa, generálna, výrobná a obchodná riaditeľka, sa netaja, že mlieko majú rady. Aj svoju firmu. Pýšia sa jej silou a kvalitou i tým, že sa udržala v domácich rukách od prvej vlny privatizácie. Chcú, aby sa slovenské mliekarenstvo mohlo porovnať vo všetkom so zahraničím. "V únii sa konzumuje predovšetkým čerstvé mlieko," hovorí inžinierka Valéria Göczeová, generálna riaditeľka. "Tam sa na konzumácii podieľa vyše 90 percentami, u nás menej ako polovicou." A tak uvítali, keď sa dostali k švédskemu ekologickému obalu Ecolean. Je to takzvaná mäkká fľaša s rúčkou, vyrobená na báze kriedy. Obal má šance vytlačiť aj alumínium používané v škatuliach známych ako tetrapak. Vlastná váha obsahu stačí na to, aby sa v chladničke fľaša neprevrhla a aby jej steny tesne priľnuli k sebe, takže je dokonale uzavreté. Dobré, živé, mlieko je teda dnes výsadou Levickej mliekarne.
Že si mlieko vážia, dokazuje aj jeho dokonalé spracovanie -- jednou z noviniek je srvátkový syr talianskeho typu Ricotta. Chuťou tiež pripomína babičkovský tvaroh. Vyrábajú ho zo srvátky, ktorá je vedľajším produktom pri výrobe syrov. Iní ju vyvážajú. Levičania len to, čo zostane po maximálnom využití.
Napokon -- levické mliekarky sú dobre známe aj prvovýrobcom -- preto bez problémov kontrahujú. Vlastne s tým nás uvítali: "Do dnešného dňa už máme nakontrahovaných na budúci rok vyše 37 miliónov litrov mlieka." Je v tom aj starostlivosť o to, aby ľudia z okolia mali aj na budúci rok prácu. Kvalifikovaný mliekar sa nerodí zo dňa na deň, stratiť odborníkov si nemôžu dovoliť. Ale je to aj starostlivosť o rast firmy -- tento rok do októbra spracovali priemerne tri milióny litrov bieleho zdravia, kontrakty na budúci rok hovoria o raste produkcie okolo desať percent.
V rámci mliekarenského zväzu opakovane získavajú prvenstvo v kategórii výrobok roka, držia sa prírodných produktov a stále hľadajú nové možnosti. V štvrtom kole spomínanej súťaže zabodovali novinkou -- šľahačkou s trvanlivosťou 14 dní. Aj ich mlieko má väčšiu výdrž ako iné trvanlivé -- v špeciálnom obale na báze kriedy (v prírode sa rozloží za štyri mesiace) vydrží sedem dní. Novinkou je tiež prvá náhrada kravského masla, ktorá chutí ako maslo ozajstné -- Balada, zmesný tuk. A napokon spomínaná Ricotta. Dosť prekvapení na jeden rok.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podnikanie-a-demokracia, menuAlias = podnikanie-a-demokracia, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
20. apríl 2024 17:40