Flickr/Rock Cohen
StoryEditor

História predsedníctva v rade EÚ

01.06.2016, 00:00
Autor:
soksok

Rada Európskej únie zasadala prvýkrát v septembri 1952 v Luxemburgu, vtedy ešte pod názvom Osobitná rada Európskeho spoločenstva uhlia a ocele. Keď sa pri rokovaniach zišli nemecký kancelár Adenauer a ďalších päť ministrov zastupujúcich zakladateľské členské štáty Belgicko, Holandsko, Francúzsko, Luxembursko, Nemecko a Taliansko, čakalo ich niekoľko úloh. Museli hľadať spoločné kompromisy, aby mohla pokračovať európska integrácia, ale aj hľadieť na záujmy vlastných národných štátov.

V roku 1958 vznikli dve nové spoločenstvá Európske hospodárske spoločenstvo a Európske spoločenstvo pre atómovú energiu. Časom sa menili aj funkcie a kompetencie Rady. Najskôr len spravovala strategické zdroje ako uhlie a oceľ.

Dnes už sa zapája do širších rozhodnutí a prijíma ucelenejšie rozhodnutia. Pod súčasným názvom Rada Európskej únie môžeme Radu poznať od novembra 1993, odkedy nadobudla platnosť Maastrichtská zmluva.

Rotujúce predsedníctvo

Systém predsedníctva, ktorý v minulosti fungoval, sa pri stúpajúcom počte štátov zle koordinoval. Sťažoval tiež možnosť rozvíjať dlhodobé priority Európskej únie. Tento problém má riešiť model trojice predsedníckych krajín, ktorý sa zaviedol v roku 2007.

Trojice, ktoré predsedajú pol roka po sebe, postupujú v rámci spoločného politického programu. Predsedníctvo v tom čase znamenalo politickú zodpovednosť vo všetkých oblastiach európskej integrácie. Lisabonská zmluva z roku 2009 však znižuje význam predsedníctva, pretože oficiálne oddeľuje Radu EÚ od Európskej rady. 

Rada EÚ dnes naďalej funguje systémom rotujúceho polročného predsedníctva. Krajina, ktorá v danom čase predsedá, vedie zasadnutia na všetkých úrovniach Rady. Členské štáty, ktoré aktuálne spolupredsedajú, pracujú v trojčlenných skupinách. Tieto trojičky majú zabezpečiť, aby práca prebiehala hladko a pracuje na spoločných dlhodobých prioritách.

Pripravuje tiež program, v ktorom určuje hlavné otázky, ktorými sa bude Rada zaoberať počas 18 mesiacov. Na základe tohto programu si potom každá z krajín vypracuje vlastný detailnejší 6-mesačný program.

Súčasné trio tvorí holandské, slovenské a maltské predsedníctvo. Holandsko sa v tomto roku ujalo predsedníctva na obdobie január až jún. Od júla štafetu preberá Slovensko, ktoré končí v decembri a následne sa predsedníctvo presunie na pol roka na Maltu.

Zdroj: Generálny sekretariát Rady

01 - Modified: 2024-05-11 06:22:27 - Feat.: - Title: Európski prezidenti vyzývajú voličov, aby v eurovoľbách bránili demokraciu 02 - Modified: 2024-05-10 11:26:22 - Feat.: - Title: Dobehne tento rok Európa USA? UK sa odvrátili od trhových reforiem 03 - Modified: 2024-05-08 21:29:08 - Feat.: - Title: Krajiny EÚ sa zhodli, že z výnosov zo zmrazených ruských aktív vyzbroja Ukrajinu 04 - Modified: 2024-05-07 13:05:15 - Feat.: - Title: Moldavsko si chce ešte pred vstupom do Únie pričleniť Podnestersko 05 - Modified: 2024-05-07 12:56:45 - Feat.: - Title: Do platnosti vstúpil prvý súbor pravidiel EÚ na ochranu nezávislosti a plurality médií
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
11. máj 2024 17:34