01.09.2016, 15:14

Národný štadión v Bratislave sa začína stavať. Fico prezradil najnovšie detaily

Premiér sa zúčastní na oficiálnom začatí výstavby Národného futbalového štadióna a poklopaní základného kameňa.

Poklepanie základného kameňa pre stavbu Národného futbalového štadióna
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Prvé stavebné práce na Národnom futbalovom štadióne sa začnú už v piatok. Vyhlásil to premiér Robert Fico, ktorý poklepal základný kameň.

Máme eminentný záujem, aby stavba bola dokončená do konca roka 2018. Tento projekt je súčasťou veľmi jasnej a cielenej stratégie vlády pomôcť futbalu. To nie je obyčajný šport, je to fenomén, ktorý ovplyvňuje celý svet, možno aj riadenie niektorých štátov," vyhlásil Fico na brífingu na Tehelnom poli.

Fico dodal, že začína počúvať z kruhov podnikateľov, že sa oživuje myšlienka spoločnej česko-slovenskej ligy. „Páči sa mi, že sa opäť začína o tejto téme hovoriť."

Primátor hlavného mesta SR Ivo Nesrovnal vníma začiatok výstavby Národného futbalového štadióna ako novú kapitolu slovenského futbalu, ale aj dôležitý krok v rozvoji mesta.

"Tehelné pole je jedno z najdôležitejších miest Bratislavy, miesto ktoré patrí športu, hokeju, plávaniu, cyklistike, som rád, že sa sem vracia aj futbal," povedal. Za hlavné mesto deklaroval plnú podporu projektu. "Tak ako má Rio de Janeiro Maracanu, Londýn Wembley, my chceme mať Tehelné pole," vyhlásil bratislavský primátor.

Pre starostu mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolfa Kusého je začiatok výstavby úľavou.

Som rád, že sa to konečne začalo, lebo už niekoľkokrát som sľuboval obyvateľom v okolí, že sa to konečne rozbehne a negatívne vplyvy staveniska, ktoré je na tomto mieste, budú minulosťou," povedal Kusý. Zdôraznil, že pre samosprávu bude dôležité sledovať kroky investora a jeho sľuby, ktoré dal mestskej časti. Týkajú sa napríklad rekonštrukcie ulíc v okolí, či výmeny okien na blízkej Základnej škole Kalinčiakova.

Juraj Bacmaňák, konateľ spoločnosti STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o., ktorá na základe víťazstva v tendri zhotoví štadión, pre TASR uviedol, že betonárske práce sa začnú už 10. septembra. "Teraz riešime statiku, dielenskú dokumentáciu, prípravné práce, začneme robiť preložky kanalizácie, elektriny a vody," informoval.

STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo, s. r. o., má podľa zmluvy s investorom výstavby – spoločnosťou NFŠ a. s., (do konca minulého roka Národný futbalový štadión, a. s.), postaviť štadión v priebehu 76 týždňov za  49,81 milióna eur bez DPH (59,77 milióna eur s DPH). Dokončený a skolaudovaný má byť najneskôr do konca roku 2018.

Nový futbalový štadión bude mať kapacitu viac ako 22.000 miest. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna. NFŠ poskytne štát dotáciu vo výške 27,2 milióna eur, avšak táto bude odpočítaná od kúpnej ceny. Akcionárom spoločnosti NFŠ je ŠK Slovan Bratislava futbal, a. s., ktorej predsedom predstavenstva je Ivan Kmotrík.