StoryEditor

Ponuku Iraku prijali západní spojenci opatrne

18.09.2002, 00:00
Autor:
TASRTASRHNHN

Vyhlásenie Iraku, že umožní návrat zbrojných inšpektorov OSN do krajiny, vyvolal rozporuplné reakcie. Spojené štáty ho označili za taktizovanie a dali najavo, že sa nič nemení na ich plánoch zvrhnúť režim irackého prezidenta Saddáma Husajna. Minister financií USA Paul O'Neill vyhlásil, že iracký prezident musí byť zosadený z úradu aj napriek jeho ponuke umožniť návrat inšpektorov. "Saddám Husajn musí odísť, musí nastať zmena režimu," povedal O'Neill. Podľa jeho slov je po 16 porušeniach rezolúcií OSN v uplynulých desiatich rokoch ťažké uveriť, že Bagdad konečne urobí niečo, čo povedal, že urobí.
Šéf americkej diplomacie Colin Powell včera vyhlásil, že Irak je pod medzinárodným tlakom, aby sa podriadil rezolúciám OSN o jeho odzbrojení. Spolu s členmi Bezpečnostnej rady OSN Powell teraz pracuje na texte novej silnej rezolúcie OSN, ktorej cieľom je prinútiť Irak rešpektovať požiadavky OSN -- medzi nimi figuruje aj súhlas s prijatím skupiny zbrojných inšpektorov OSN bagdadským režimom. Viacerí diplomati naznačili, že nová rezolúcia môže mať podobu ultimáta. "Budeme pokračovať spolu s našimi partnermi na schválení účinnej rezolúcie Bezpečnostnej rady, hoci už schválené rezolúcie boli prijaté pred menej ako štyrmi rokmi," vyhlásil britský minister zahraničia vecí Jack Straw. Iný názor má Rusko, podľa ktorého je schvaľovanie ďalšej rezolúcie bezpredmetné.
Iracký návrh privítali členovia Ligy arabských štátov, ktorá v uplynulých dňoch zohrala významnú úlohu pri diplomatickom nátlaku na Bagdad s cieľom odvrátiť hrozbu vojenského útoku USA. Sýrsky prezident Bašar al-Asad vyzval Spojené štáty, aby upustili od svojej "vojnovej agitácie". Iránsky prezident Muhammad Chatámí vyzval Saddáma Husajna, aby dodržiaval rezolúcie OSN a podvolil sa požiadavkám svetovej organizácie. Zdôraznil však, že Teherán je proti akejkoľvek ozbrojenej akcii USA, ktorá by mala Bagdad silou prinútiť konať v súlade s OSN.
Generálny tajomník NATO George Robertson uviedol, že ponuka Iraku na návrat zbrojných inšpektorov OSN je "vítaná", ale zdôraznil, že Saddáma Husajna by bolo potrebné posudzovať podľa jeho činov.
Európska komisia privítala ponuku Iraku opatrne. "Je to signál, na ktorý medzinárodné spoločenstvo dlho čakalo. Európska komisia dúfa, že list irackého ministra zahraničia bude prvým krokom správnym smerom," vyhlásil hovorca pre vonkajšie vzťahy Gunnar Wiegand.
Medzinárodné spoločenstvo by malo irackému prezidentovi ukázať, či myslí svoje slová vážne a do Iraku urýchlene vyslať inšpektorov OSN, vyhlásilo francúzske ministerstvo zahraničných vecí.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vyhlásila, že jej inšpektori sú pripravení obnoviť zbrojné inšpekcie v Iraku hoci aj dnes. Zbrojní experti sú pripravení vyraziť hneď, ako dostanú súhlas Bezpečnostnej rady OSN. "Čakáme už len na zelenú od Bezpečnostnej rady," uvádza sa vo vyhlásení MAAE -- úradu OSN pre jadrový dozor.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. apríl 2024 14:00