StoryEditor

Iracká kríza otravuje vzťahy medzi Washingtonom a Parížom

18.10.2002, 00:00

Väčšina krajín je za schválenie novej rezolúcie OSN o Iraku, zároveň však odmieta, aby v prípade jej neplnenia hrozil režimu Saddáma Husajan okamžitý vojenský útok. Spojené štáty tak majú pri presadzovaní "tvrdej" rezolúcie o Iraku stále iba podporu Veľkej Británie.
V prebiehajúcej debate na pôde Bezpečnostnej rady (BR) OSN zaznievajú najčastejšie názory, že útok na Irak v čase, keď Bagdad vyjadril súhlas s návratom zbrojných inšpektorov, by bol protiprávny. Aj generálny tajomník OSN Kofi Annan je za to, aby sa dala Iraku možnosť plne a bez výhrad spolupracovať so zbrojnými inšpektormi. Až v prípade, že by Saddámov režim odmietal inšpektorom sprístupniť všetky informácie o svojom zbrojnom programe, mali by sa na rad dostať iné možné riešenia. "Ak Irak nevyužije poslednú ponúkanú príležitosť, musí BR prejaviť svoju zodpovednosť," tvrdí Annan.
Americký prezident George W. Bush sa usiluje apelovať na svetových predstaviteľov, aby "preukázali svoju globálnu zodpovednosť". "Každý národ, ktorý využíva výhody mieru, má tiež povinnosť mier brániť," tvrdí Bush, ktorý obviňuje Irak, že pokračuje v skladovaní a vývoji zbraní hromadného ničenia. USA sa preto na pôde OSN usilujú presadiť novú rezolúciu, ktorá by umožňovala útok na Irak v prípade, že sa plne nepodrobí prísne stanoveným podmienkam medzinárodného spoločenstva. "Dúfam, že použitie sily nebude nevyhnutné, ale irackej hrozbe musíme čeliť všetkými možnými prostriedkami," vyhlásil Bush v stredu po tom, ako podpísal rezolúcie Kongresu, ktorá umožňuje USA použiť vojenskú silu proti Iraku.
Zo stálych členov BR OSN sa však Bushovi o tejto potrebe podarilo presvedčiť
iba Veľkú Britániu, proti okamžitému použitiu sily sú Rusko a Čína ale aj Francúzsko.
"Chceme konať spoločne v rámci OSN, ktorá jediná zaručuje legitimitu akejkoľvek akcie. Je to zároveň morálna a politická nevyhnutnosť. Je to garancia účinnosti," vyhlásil včera francúzsky prezident Jacques Chirac. Paríž, ktorý je za dvojstupňovú rezolúciu o Iraku, zdôrazňuje, že "región nepotrebuje ďalšiu vojnu ak sa jej dá vyhnúť". Francúzsky postoj čoraz viac irituje Washington. Šéf americkej diplomacie Colin Powell v stredu telefonoval svojmu francúzskemu kolegovi Dominiquovi de Villepin a vyjadril mu znepokojenie Spojených štátov. Powell zdôraznil, že "je na čase, aby Francúzsko začalo konať".

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. apríl 2024 20:48