StoryEditor

OECD sprísni dozor nad zaisťovňami

07.10.2002, 00:00

Členovia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa dohodli na zintenzívnení dohľadu nad zaisťovateľskými spoločnosťami pod vplyvom obáv, že finančná situácia v tomto odvetví by mohla predstavovať riziko pre širší finančný sektor. V rámci dohody sa členovia OECD rozhodli zvýšiť transparentnosť a ochrániť integritu poistného trhu pomocou vzájomnej výmeny informácií o spoločnostiach, ktorým sa v minulosti podarilo vyhnúť prísnym predpisom.
Riaditeľ divízie finančných záležitostí OECD Andre Laboul pre agentúru Reuters uviedol, že práca na tomto projekte sa začala v roku 1998, no vlani sa zrýchlila, keďže prepad trhov a nárast počtu katastrof vyvolal pochybnosti z finančného zdravia zaisťovní.
A. Laboul ako hlavný dôvod k obavám označil úverové deriváty, keďže úrady nemajú dostatok informácií o rizikách súvisiacich s týmito produktmi. Poisťovne aj zaisťovne v úsilí získať vyššie výnosy a diverzifikovať portfóliá sa totiž v posledných rokoch zamerali aj na lukratívnu, no vysoko rizikovú oblasť upisovania bankových úverov pre veľké podniky. Tento postup vyvolal obavy, že krach veľkých spoločností by vzhľadom na objem úverového rizika v portfóliách poisťovní mohol destabilizovať širší finančný trh.
Úrady v minulosti privierali oči nad zaisťovňami, pretože ich klientmi sú vplyvné poisťovne a nie spotrebitelia. Sektor tak mohol voľne podstupovať riziká, ktoré boli ostatným finančným inštitúciám nedostupné, čím môžu ohroziť celý poisťovací trh.
Hoci súčasná nepriaznivá situácia na trhoch neviedla ku krachu žiadnej z významných zaisťovní, no otriasla najväčšími európskymi inštitúciami -- Munich Re, Swiss Re a Scor. Napríklad najväčšia svetová zaisťovňa Munich Re ohlásila vysokú štvrťročnú stratu najmä pre znižovanie hodnoty podielov o 1,5 mld. eur (1,48 mld. USD). Francúzska zaisťovňa Scor zas v priebehu jednej burzovej seansy zaznamenala pokles hodnoty svojich akcií takmer o tretinu, keď ohlásila navyšovanie kapitálu o 400 mil. eur. OECD taktiež potvrdila zhoršenie vyhliadok svetovej ekonomiky a vydala prvý varovný indikátor. Augustový hlavný indikátor OECD pre USA klesol, už druhý mesiac v poradí, o 0,5 bodu na 118,3 bodu. V prípade eurozóny ide o tretí pokles v poradí, teraz o 0,3 bodu na 113,1 bodu, pod ktorý sa podpísal vývoj situácie v Nemecku a Francúzsku, ktoré spolu predstavujú viac než 50 % ekonomickej produkcie regiónu. Najnovšie údaje z OECD potvrdzujú názor analytikov, že veľké krajiny koncom leta stratili impulzy, čo znásobilo pochybnosti o oživení svetového hospodárstva.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
26. apríl 2024 20:03