StoryEditor

Bushova vláda hospodári so stratou

03.05.2002, 00:00
Autor:
TASRTASR

Americký štát dlhuje súkromným veriteľom 3,4 bilióna USD a v budúcich rokoch namiesto znižovania tohto dlhu bude zadlženosť washingtonskej vlády znovu rásť, čo nebude dobré pre americkú ekonomiku, dolár a svet.
Vlani, v prvom roku úradovania prezidenta Georgea W. Busha, USA ešte dosiahli prebytok v hospodárení štátu 127 miliárd USD. Bol to štvrtý prebytkový rok za sebou. Treba však vidieť, ako sa to dosiahlo. Príjem amerického rozpočtu pozostáva z dvoch častí; tvoria ho vlastné rozpočtové príjmy (on-budget revenue) a nerozpočtové príjmy (off-budget revenue). Nerozpočtové príjmy majú zase dva pramene: príjmy sociálneho poistenia (Social Security) a zdravotné poistenie (Medicare).
Z posledných štyroch prebytkových rokov bol americký rozpočet zdravo prebytkový vlastne len v roku 2000, keď Clintonova vláda vydala zo štátnej pokladnice menej ako do nej prijala z daní, ciel a iných svojich finančných zdrojov. V minulom roku síce Bushova vláda dosiahla ešte prebytok 127 miliárd USD, ale vlastné príjmy rozpočtu klesli o 34,1 miliardy USD (1,7 %) v porovnaní s rokom 2000 a výdavky vzrástli o 75 miliárd USD (4,2 %). Z nerozpočtových príjmov na pokrytie svojej činnosti zobrala vláda 90 miliárd USD.
Predvlani poukázala vláda svojim veriteľom 222,7 miliardy USD a jej dlh voči súkromným investorom klesol na 32,7 % hrubého domáceho produktu.
Tento rok rozpočtová kancelária Bieleho domu odhaduje, že deficit amerického rozpočtu dosiahne v tomto roku 106 miliárd USD. Avšak experti poukazujú na to, že výber daní v prvých mesiacoch tohto roku zreteľne klesol, a preto uvádzaná suma môže byť ešte podstatne vyššia.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
20. apríl 2024 06:37