StoryEditor

Oživovanie bavlnárskeho priemyslu Kene

26.09.2002, 00:00

Vláda USA ponúkla svoju pomoc africkému štátu Keni, ktorá zápasí s problémami jej bavlnárskeho priemyslu. Spojené štáty a Agentúra pre rozvoj (Development Agency) začiatkom tohto týždňa oznámili, že krajine pomôžu prostriedkami v sume prevyšujúcej 300 miliónov dolárov. Zároveň chcú poskytnúť aj dlhodobé poradenstvo svojich expertov v tomto odvetví. Informovala o tom mediálna spoločnosť BBC.
Ešte pred desiatimi rokmi bola bavlna hlavným zdrojom príjmov Kene, pričom zamestnávala tisícky ľudí na plantážach alebo priamo vo výrobe v textilnom priemysle. Rentabilita výroby však klesala spolu s čoraz nižšou cenou bavlny na svetových komoditných trhoch. Súčasne klesal aj odbyt tamojších farmárov, keďže ich odberatelia hľadali lacnejších dodávateľov z iných krajín.
Justin McMullan, vedúci kampane združenia Kresťanskej pomoci (Christian Aid), povedal BBC, že k súčasnej katastrofálnej situácii výraznou mierou prispeli nesprávny marketing a spôsob, akým boli stanovované ceny za bavlnu z Kene. Zároveň na krajinu tlačili Svetová banka aj Medzinárodný menový fond, aby znížila štátne subvencie tomuto sektoru. V tom istom čase však USA vodu kázali a víno pili -- americká vláda sama dotovala domácich farmárov. "Američania v skutočnosti zo štátnych peňazí sami podporujú svojich pestovateľov bavlny až do výšky 2 miliárd dolárov ročne a Svetová banka odhaduje, že ak by tieto štátne subvencie boli odstránené, mohla by cena bavlny na svetových komoditných trhoch stúpnuť až o 25 %," tvrdí J. McMullan. "Pokým sa svetové ceny nezmenia a nevzniknú reálne podmienky na rozvoj bavlnárskeho priemyslu v Keni, potom naozaj nikto nebude mať záujem sem investovať," dodal.
Už v roku 2005 by sa mali radikálne zmeniť podmienky na trhu s bavlnou, keďže v tomto čase vstupuje do platnosti medzinárodná dohoda prijatá Svetovou obchodnou organizáciou (WTO). Tá urobí koniec systému kvót, ktorým vlády bohatých krajín, napríklad aj USA, kontrolovali dovoz. Napriek tomu však J. McMullan ostáva skeptický: "Veľkou hrozbou je Čína. S jej veľkou a veľmi lacnou pracovnou silou sa stane na svetovom trhu textilného priemyslu ešte silnejším hráčom, čím bude z trhu vytláčať menej rozvinuté africké krajiny. Zároveň však bude ohrozovať ázijských producentov v Bangladéši a Indii."

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
27. apríl 2024 02:25