StoryEditor

Vyrovnaný rozpočet mohol čakať iba laik

06.05.2002, 00:00

"Niet nijakých dôvodov na maľovanie hrozieb a scenárov, ktoré nezodpovedajú ekonomickej situácii," vyhlásil premiér Mikuláš Dzurinda v sobotňajšej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu na margo stavu verejných financií. "Sú absolútne pod kontrolou." Nedávne zvýšenie úrokových sadzieb Národnej banky Slovenska (NBS) a varovanie jej guvernéra, že riziká plnení štátneho rozpočtu nie sú zanedbateľné, bolo podľa premiéra skôr signálom a upozornením, že v predvolebnom období musí byť vláda vo verejných financiách opatrná, no tento krok nevyvoláva "super dramatické konzekvencie". Podľa Dzurindu guvernér NBS Marián Jusko, ktorý sa bežne zúčastňuje na zasadaní vlády, kabinet o chystanom zvýšení úrokových sadzieb neinformoval. Na otázku redaktora HN, či nie je podcenením situácie videnie premiéra vzhľadom na programové vyhlásenie vlády, ktoré predpokladá, že rozpočet bude tendovať k vyrovnanému, M. Dzurinda tvrdil, že rozpočet sa vyvíja dobre a "tendovať k vyrovnanému štátnemu rozpočtu znamená robiť lepšie verejné financie ako v rokoch 1994 -- 1998, a to vláda robí". Podľa Dzurindu namýšľať si, že pôjde o vyrovnaný rozpočet v tomto volebnom období, "mohol azda iba laik". To, že aj po opatreniach vlády bude chýbať nad rozpočtovaný schodok 38 mld. Sk ešte 10 -- 13 mld. Sk, vláde ešte nikto nedokázal. Nazdáva sa, že z ministerstva financií podsúvajú takéto údaje možno "úradníci, ktorí chcú byť na kandidátke Smeru". Schodok preto, podľa Dzurindu, vláda "udrží na uzde, aby sa ekonomika vyvíjala tak stabilne, ako sa vyvíja už štvrtý rok". Na otázku HN, prečo sa tieto výsledky neprejavujú v znížení nezamestnanosti, ale naopak od roku 1995 pribudlo už 171-tisíc nezamestnaných a z vyše pol milióna nezamestnaných iba pätina poberá dávky v nezamestnanosti, premiér priznal, že nezamestnanosť je vysoká. Pripisuje ju ukončeniu sociálnej prezamestnanosti, pokračujúcej reštrukturalizácii výrob a nástupu silných populačných ročníkov, keď sa v 90. rokoch dostalo do produktívneho veku 330-tisíc ľudí. Podľa M. Dzurindu však za tri roky a päť mesiacov vzniklo na Slovensku asi 200 000 pracovných príležitostí, aj keď väčšina z nich vo sfére verejnoprospešných prác, no tendencie sú pozitívne, hoci sa prostriedky na verejnoprospešné práce znížili. Zdôvodňuje to pribúdaním nových zahraničných investícií na zelenej lúke. Pribudlo takto už 40 nových podnikov, tvrdí M. Dzurinda a od roku 1996 sa vlani prvýkrát -- o 1 % -- zvýšil počet ľudí, ktorí pracujú. Podľa neho však zlyhal zápas proti čiernej práci a sú veľmi výhodné sociálne dávky pre nezamestnaných.
Na repliku HN, že nie je dobrým výsledkom, ak sa aj po sprísnení kritérií posudzovania hmotnej núdze zvýšil počet obyvateľov odkázaných na dávky sociálnej pomoci, teda žijúcich v chudobe, na 630-tisíc, teda 11,7 % obyvateľstva, kým roku 1995 bolo v takejto hmotnej núdzi odkázaných 7,6 % (408-tisíc), M. Dzurinda reagoval: "Nepovieme si o vývoji reálnych miezd? Prečo nehovoríme o tom, že vlani sme konečne zaznamenali prvýkrát mierny nárast reálnych miezd o 1 % ? (...) Svoj sľub o dvojnásobných mzdách som nedal v opojení z tribún. Som prvý šéf politickej strany, ktorý sa k svojim sľubom aj hlási," no priznal, že stále nie je s plnením sľubu spokojný, keď doteraz reálne mzdy klesli o 7% a do konca roka sa pokles má zmierniť na 3,5 %. "Dôležité je, že došlo k stabilizácii."
Aj v súvislosti s nepriaznivým vývojom zahraničného obchodu a jeho štruktúrou M. Dzurinda vyjadril optimizmus, že sa vývoj v najbližšom čase môže "začať otáčať" a nevie o tom, že by guvernér NBS M. Jusko varoval, že sa blíži k vlaňajšej úrovni schodku 100 mld. Sk a že by stúpali spotrebné dovozy.
Na analýzu, že schodok a vysoká dovozná náročnosť sú aj výsledkom nedostatočnej reštrukturalizácie hospodárstva, priemyslu a podnikovej sféry, a na názory, že táto reštrukturalizácia mala ísť spolu s reštrukturalizáciou bankovej sféry, odpovedal "príkladmi zo života" -- fabrík, ktoré -- napríklad namiesto zbrojárskej výroby -- vyrástli na zelenej lúke v Turci, akých potrebujeme viac. Odmietol, že by reštrukturalizácia priemyslu zaostávala za bankovou. "Treba len tento proces ďalej pretláčať."

menuLevel = 1, menuRoute = dennik, menuAlias = dennik, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
24. apríl 2024 21:58