StoryEditor

Objavili záhadnú Mary Celeste

06.09.2002, 00:00

Ešte koncom roka 1872 vzrušil svet prípad podivuhodného dvojsťažníka, ktorý sa plavil severným Atlantikom očividne bez známok života na palube. Loď plaviacu sa z Azorských ostrovov spozorovala posádka lode Dei Gratia. Do povedomia verejnosti sa však dostala až o niekoľko rokov neskôr, vďaka anglickému spisovateľovi detektívok Arthurovi Conanovi Doylovi, ktorý napísal príbeh lode, ktorá sama plávala -- Mary Celeste. Nedávno Mary Celeste objavila skupina filmárov vedená spisovateľom Clivom Cusslerom a filmovým producentom Johnom Davisom na dne mora pri koralovom útese Rochelais, neďaleko Haiti. Drevená loď bola takmer celá pokrytá koralmi, čo trochu spôsobovalo problémy pri skúmaní a vynášaní artefaktov.
Dlhé roky bol príbeh lode záhadou. Objavovali sa síce rôzne vysvetlenia, prečo zmizla posádka, neboli však dokázateľné. Niektorí sa domnievali, že loď sa dostala do obávaného Bermudského trojuholníka, to by však musela zmiznúť aj s posádkou, iní tvrdili, že potraviny mohli byť nakazené a posádka sa po otrave v panike a bolestiach zo zúfalstva vrhla do mora, hovorilo sa aj, že na Mary Celeste možno zaútočila akási morská príšera. Loď však ostala neporušená a žiadne známky útoku zvonka nemala. To potvrdil kapitán Dei Gratia s ďalšími námorníkmi, ktorí vystúpili na palubu Mary Celeste a neobjavili na nej žiadne známky života. Loď bola v perfektnom stave, náklad, ktorý tvorili sudy s alkoholom, lacná obuv a potrava pre zvieratá, bol neporušený. Boli tam aj dostatočné zásoby jedla a vody. Po posádke však ani stopy. Čosi však na Mary Celeste predsa len chýbalo: niektoré navigačné prístroje a dokumenty o prepravovanom náklade.
Podľa C. Cusslera osud posádky lode Mary Celeste však ostáva záhadou. Najlepšie predávaný autor pomohol viesť expedíciu, ktorej sa podarilo objaviť sedemdesiat vrakov historických lodí, vrátane americkej bojovej ponorky Hunley i lode Carpatia, ktorá pomohla zachrániť niektorých pasažierov z parníka Titanic.
Mary Celeste postavili v Novom Škótsku v roku 1860 a pôvodne sa volala Amazon. Bola 31,3 m dlhá, nosnosť mala 280 ton a registrovaná ako polovičná briga (plachetnica). Za desiatky rokov prevádzky prežila viacero nešťastí, nuž mnohí námorníci odmietali na takúto "prekliatu" loď nastúpiť. Havarovala už pri prvej plavbe a neskôr ešte štyrikrát. Po niekoľkonásobnej zmene majiteľov ju kúpila newyorská lodiarska firma J. H. Winchester, ktorá ju kompletne opravila a preregistrovala na Mary Celeste. Zdalo sa, že nešťastia, ktoré údajne prinášalo meno Amazon, boli zažehnané. Novým kapitánom sa stal 37-ročný Benjamin Briggs, ktorý už predtým velil trom posádkam. Dňa 7. novembra 1872 sa Mary Celeste vydala z New Yorku do Janova. Na palube bol kapitán Briggs so svojou ženou, dvojročnou dcérou a osemčlennou posádkou. O mesiac loď bez posádky objavila Dei Gratia. Domnienky o pirátstve, násilí na lodi a iné špekulácie sa nikdy nedokázali. Kauza Mary Celeste ostala pred verejnosťou utajená až do roku 1884, keď Arthur Conan Doyle publikoval pod pseudonymom knihu o lodi bez majiteľa. Kniha síce udáva určité fakty, pridal však veľa fikcie a tajomna, čo z diela urobilo bestseller.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
23. apríl 2024 08:58