StoryEditor

EÚ diskriminuje cukrovarníctvo v krajinách tretieho sveta

23.08.2002, 00:00

Britská agentúra Oxfam vo svojej najnovšej správe uviedla, že Európska únia (EÚ) pri regulácii obchodu s cukrom diskriminuje producentov z rozvojových krajín, pretože zatiaľ čo výrobcom z krajín únie umožňuje z predaja cukru profitovať, producentov z tretích krajín doslova ruinuje. Ako uviedla britská mediálna spoločnosť BBC, EÚ údajne svojimi pravidlami znemožňuje producentom cukru z rozvojových krajín prístup na európske trhy.
Oxfam požaduje od predstaviteľov EÚ okamžité 25-percentné zníženie produkčných kvót na cukor v EÚ, pričom súčasne krajiny únie vyzýva, aby umožnili najchudobnejším krajinám sveta dovážať cukor na európske trhy bez obmedzenia. Súčasný systém považuje agentúra Oxfam za podvod, keďže, ako tvrdí, je ukážkou pokrytectva EÚ ku krajinám tretieho sveta, od ktorých požaduje voľný obchod, avšak zároveň na vlastnom území uplatňuje niekedy až prehnané kroky na ochranu domáceho trhu. Oxfam v tejto súvislosti upozornil, že práve cukrovarnícky priemysel patrí medzi oblasti, ktoré by mali prejsť radikálnou reformou. Bohužiaľ, Európska komisia nezahrnula cukrovarnícky priemysel do svojich zatiaľ posledných návrhov reformy poľnohospodárstva v EÚ.
Oxfam ďalej vo svojej správe, ktorá prichádza ešte pred Svetovým summitom na udržanie rozvoja konajúcim sa na budúci týždeň v Juhoafrickej republike, obviňuje európske cukrovarnícke spoločnosti, že nadbytok svojej produkcie predávajú za dumpingové ceny v iných častiach sveta, čím sa stávajú pre cukrovarnícke podniky z rozvojových krajín nečestnou konkurenciou. Hlavným cieľom rozhovorov účastníkov svetového summitu je vytvorenie plánu na výraznejšiu redukciu chudoby vo svete. Nadprodukcia cukru v Európe má zničujúci vplyv na chudobnejšiu časť sveta, keďže bohatým európskym farmárom zabezpečuje ešte väčšie bohatstvo, zatiaľ čo súčasne znižuje šance na prežitie cukrovarníckeho priemyslu v rozvojových krajinách.
Medzinárodné spoločenstvo by sa malo usilovať pomôcť miliónom obyvateľov Zeme dostať sa z chudoby, avšak tento cieľ je nesplniteľný, pokiaľ sa budú aj naďalej uplatňovať súčasné nečestné obchodné pravidlá, upozornil Phil Bloomer z agentúry Oxfam. Kvóty a colné sadzby určujúce cenu cukru v Európe sú takmer trikrát vyššie ako ceny na svetovom trhu, čo negatívne vplýva na ceny cukru vo svete a vytláča z európskeho trhu ostatných exportérov. Ako však uvádza Oxfam, EÚ patrí medzi najdrahších producentov cukru a zároveň je jeho najväčším vývozcom. V roku 2001 sa z krajín EÚ vyviezlo 40 % z celkovej produkcie. Zatiaľ čo producenti mimo EÚ, niektorí z najchudobnejších krajín, čelia pri vývoze smerom na európsky trh až 140-percentným colným sadzbám, Svetová banka a Medzinárodný menový fond práve od nich požadujú, aby výraznejšie znížili dovozné cla vo svojich krajinách. EÚ sa k správe Oxfam odmietla vyjadriť.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. apríl 2024 08:33