StoryEditor

Posledný deň národných mien

28.02.2002, 23:00

Dva mesiace po vstupe eura na finančný trh sa táto mena stáva od dnešného dňa jedinou platnou v 12 krajinách eurozóny. Prvé zrušilo platnosť guldenu Holandsko, po ňom nasledovali Írsko a Francúzsko, od 1. marca tak urobí aj zostávajúcich 9 štátov. Pôvodne očakávaná neochota obyvateľstva prijať novú menu sa nepotvrdila, nástup eurobankoviek a mincí prijalo 300 mil. Európanov pragmaticky a najväčší objem výmenných transakcií sa podarilo zrealizovať už do konca januára. Oneskorenci nemusia robiť paniku -- v bankách bude možné vymeniť staré peniaze za eurá ešte niekoľko rokov.
Napr. rakúsky šiling je možné vymieňať v centrálnej banke neobmedzene. Pri nemeckej marke je tiež výmena neobmedzená, francúzsky frank je možné vymieňať 10 rokov, mince tri roky. Talianska líra sa bude vymieňať 10 rokov, holandský gulden v prípade bankoviek do 1. januára 2032, mince do 1. januára 2007 a pri španielskej pesete je výmena neobmedzená.
Čo sa stane s obrovskými množstvami bankoviek a mincí starých mien? Krajinám eurozóny pri ich likvidácii naozaj nechýba fantázia. Nemci z nich vyrábajú metanol na hnojivo pre rastliny. Taliani sa rozhodli časť bankoviek využiť na výrobu spomienkových tehličiek. Likvidácia mincí je zložitejšia. V Taliansku väčšinu z nich deformujú a roztavia, časť kovu však použijú na výrobu pamätníka na počesť líry. Praktickí Nemci deformované mince predávajú veľkoobchodníkom s kovmi. V Španielsku závisí od ich hodnoty. Z jednopesetoviek sú súdky na pivo, z mincí v hodnote 10, 50 a 200 pesiet budú rúrky chladiacich systémov a ostatné skončia svoju púť ako lodné vrtule.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. apríl 2024 04:01