StoryEditor

Internet Čínu pomaly mení

10.06.2002, 00:00
Autor:
TASRTASR
Číňania sú čo do počtu užívateľov internetu na druhom mieste na svete. Vlani sa pripojilo k internetu 56 miliónov čínskych domácností. Tento počet každý mesiac narastá o šesť percent. Život Číňanov sa pod vplyvom internetu mení a pre komunistickú vládu je čoraz ťažšie zatajovať informácie pred radovými obyvateľmi. Režim sa však len tak nevzdáva, inými slovami: vyjadrovať na internete nesúhlas sa v Číne ešte stále považuje za hru s ohňom.
Chuang Čchi v roku 1998 vytvoril vlastné internetové stránky a krátko nato sa na nich začalo diskutovať o všetkom možnom, od ľudských práv až po demokraciu. Čoskoro sa preto ocitol pod silným tlakom. Polícia najprv zablokovala prístup k stránkam, potom prišli agenti štátnej bezpečnosti a Chuanga Čchiho zatkli. Súd ho uznal vinným a odsúdil na niekoľko mesiacov väzenia.

V majestátnej budove ministerstva informácií v Pekingu pôsobí osobitná policajná jednotka, ktorá monitoruje čínske internetové stránky 24 hodín denne a má zabrániť Číňanom v prístupe k nežiaducim informáciám, napríklad na stránky Playboya alebo BBC. Čína sa snaží zo všetkých síl svetovú sieť kontrolovať. Internet však aj napriek tomu Čínu mení.

Sú tri hodiny ráno a rotačky komunistického denníka Žen-minž-pao bežia naplno. Denník uverejňuje najnovšie stranícke dogmy. O tri poschodia vyššie sídli internetové oddelenie redakcie Žen-minž-pao, a na webových stránkach s adresou www.people.com nájdete úplne iné, skutočné správy.

V chatroomoch na webových stránkach denníka sa často búrlivo diskutuje a o silné výrazy nebýva núdza. Jedna diskusná skupina debatuje na tému vlastenectvo. Podľa jedného z účastníkov byť dnes v Číne vlastencom znamená milovať Komunistickú stranu a socializmus. "Môžete napríklad úplne zničiť tunajšie životné prostredie, ale stranu kritizovať nesmiete."

Vďaka internetu môžu spolu vôbec prvýkrát komunikovať ľudia zo všetkých kútov Číny. Internet však mení Čínu aj inak. Čínska štátna televízia napríklad informovala o veľkom banskom nešťastí na juhozápade krajiny, pri ktorom zahynulo 81 baníkov. Táto správa by zrejme bez internetu vôbec nevznikla.

"Regionálna vláda sa nám rôznymi spôsobmi snažila zabrániť, aby sme o nešťastí písali. Mnohým novinárom sa vyhrážali. Úradníci vedeli, že ak táto správa vyjde, budú mať problémy," vraví Ťung Sang- pchung z miestneho komunistického denníka. Nahnevaný Ťung a jeho kolegovia teda správu uverejnili v internete a okamžite sa začala šíriť. Prevzali ju novinári z ďalších provincií a čoskoro sa doniesla aj do Pekingu.

Internet mení Čínu pomaly, ale isto. Ľudia si po sieti posielajú správy spôsobom, ktorý bol ešte pred pár rokmi nemysliteľný a štát pozvoľna stráca kedysi absolútnu kontrolu nad tokom informácií.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
20. apríl 2024 06:52