StoryEditor

Európska pätnástka chce dobehnúť USA

17.03.2002, 23:00

Lídri členských krajín Európskej únie (EÚ) schválili na ekonomicko-sociálnom summite, ktorý sa v sobotu skončil v Barcelone, ďalšie opatrenia na posilnenie ich ekonomík a zlepšenie konkurencieschopnosti s cieľom dobehnúť Spojené štáty.
Európska pätnástka sa dohodla, že do dvoch rokov otvorí trh s elektrickou energiou a plynom pre všetkých spotrebiteľov, s výnimkou domácností. Francúzsko, ktoré blokovalo dohodu o plnej liberalizácii energetiky, podľa niektorých zdrojov, ustúpilo až po hrozbe zo strany Španielska o zablokovaní liberalizácie železničnej nákladnej dopravy. Hoci niektorí lídri únie vyjadrili sklamanie nad nedostatočným úspechom, španielsky premiér José María Aznar považuje tento výsledok za "významný krok", keďže komerční energetickí spotrebitelia tvoria až 70 % trhu.
EÚ sa tiež zaviazala vytvoriť 20 miliónov pracovných miest do desiatich rokov, priemerný vek odchodu do dôchodku sa má zvýšiť z 58 na 65 rokov. Zvýšenie pracovnej mobility chce únia dosiahnuť vytvorením spoločnej európskej karty zdravotného poistenia pre všetkých obyvateľov únie. Výška financií na vedu a výskum má do roku 2010 dosiahnuť 3 % HDP.
EÚ odsúdila minulotýždňové voľby v Zimbabwe, vyzvala Izrael na stiahnutie vojsk zo všetkých palestínskych území a privítala dohodu medzi Srbskom a Čiernou Horou o radikálnej reforme súčasnej juhoslovanskej federácie.
Európski lídri často vo svojich stanoviskách spomínali piatkové stretnutie s 13 budúcimi členmi. Aznar na margo spoločného zasadania 28 krajín povedal, že je "symbolom želania začleniť ich (kandidátov) do EÚ a lisabonského procesu" a za podnet, aby sa tieto krajiny "inšpirovali vôľou únie na modernizáciu pri vlastnom transformačnom procese".
Premiér Mikuláš Dzurinda na stretnutí informoval o opatreniach prijatých slovenskou vládou v súlade s lisabonským procesom. Dzurinda vyjadril odhodlanie odstrániť bariéry pri budovaní vnútorného trhu so zachovaním rovnováhy medzi hospodárskym rastom, sociálnou kohéziou a ochranou životného prostredia. Slovensko bude podľa neho pripravené na liberalizáciu trhov s plynom a elektrickou energiou. Od 1. januára SR pristúpi k úplnej liberalizácii telekomunikačného trhu, pričom v oblasti rozvoja vnútorného trhu poštových služieb Slovensko prevzalo legislatívu EÚ v plnom rozsahu. Slovenský premiér sa prihlásil aj k myšlienke vzdelávania obyvateľstva ako nástroja na boj proti nezamestnanosti. "Ambícia Európskej rady vybudovať do roku 2010 modernú ekonomickú, technologickú a sociálnu Európu je výzvou aj pre Slovensko," povedal Dzurinda.
Rozhodnutie EÚ plne otvoriť konkurenciu trhu s elektrinou a plynom pre podnikovú sféru do roku 2004 však môže podľa niektorých analytikov vystaviť nových členov značnému tlaku. Väčšinu žiadostí o prechodné obdobia Európska komisia neakceptovala. Komisia sa zdráhala pristúpiť na úľavy kvôli urýchleniu liberalizácie energetiky. Zatiaľ nie je jasné, ako sa budú pravidlá schválené EÚ aplikovať na nových členov. Slovensko uzavrelo kapitolu energetika v novembri minulého roka s jediným prechodným obdobím v oblasti núdzových zásob ropy.
(Viac v rubrike Zahraničie)

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. apríl 2024 02:19