StoryEditor

Stretnutie starých nepriateľov

02.10.2002, 00:00
Autor:
TASRTASR

Chorvátsky prezident Stipe Mesič včera v procese pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu v Haagu (ICTY) obvinil Slobodana Miloševiča z rozbitia bývalej Juhoslávie. Miloševič reagoval protiútokom a pripísal Mesičovi "osobnú a kriminálnu úlohu pri rozpade Juhoslávie". Po 11 rokoch sa tak bývalý juhoslovanský prezident Miloševič (vtedajší srbský prezident) a Mesič (vtedajší juhoslovanský prezident) stretli znova v Haagu, kde sa 7. septembra 1991 spoločne zúčastnili na mierovej konferencii o Juhoslávii.
Mesič uviedol, že Miloševič v rokoch 1990 -- 1991 plánoval na troskách starej Juhoslávie vybudovať tzv. veľké Srbsko. Zároveň dodal, že Miloševič najprv vyprovokoval srbské obyvateľstvo v Chorvátsku a potom poslal juhoslovanskú armádu, aby údajne upokojila situáciu. "Armáda musela spraviť špinavú robotu za Srbov," vyhlásil chorvátsky prezident. Miloševič naproti tomu označil ešte počas procesu Mesiča za "dokonalého rozbíjača Juhoslávie." Podľa Miloševiča patril budúci chorvátsky prezident k skupine vodcov "nového ustašovského režimu", ktorí začali vojnu s bývalou Juhoslovanskou socialistickou federatívnou republikou. Bývalý juhoslovanský prezident pritom niekoľkokrát spomenul Mesičovo vyjadrenie v roku 1991 v chorvátskom parlamente: "Myslím si, že moja práca je splnená. Juhoslávia už neexistuje."
Mesič je zatiaľ najprominentnejším svedkom v procese s bývalým juhoslovanským diktátorom, ktorý sa od 12. februára musí pred haagskym tribunálom zodpovedať zo spáchania vojnových zločinov počas konfliktov v Kosove, Chorvátsku a Bosne. Svedecká výpoveď proti Miloševičovi zároveň ponúkla Mesičovi možnosť zmierniť hnev časti chorvátskej verejnosti, ktorý na seba privolal vyhláseniami, že Záhreb musí spolupracovať s ICTY, a preto musí neodkladne vydať do Haagu generála Janka Bobetka. ICTY pripisuje bývalému náčelníkovi generálneho štábu chorvátskej armády veliteľskú zodpovednosť za zabitie minimálne 100 srbských civilistov, ku ktorému došlo v septembri 1993 počas ofenzívy chorvátskej armády proti územiu pod kontrolou chorvátskych Srbov, čo povstali po vyhlásení nezávislosti tejto bývalej juhoslovanskej republiky.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. apríl 2024 02:19