StoryEditor

USA sa na pôde EÚ angažujú za Turecko

09.10.2002, 00:00
Spojené štáty vyvíjajú čoraz evidentnejší tlak na Európsku úniu (EÚ), aby ponúkla americkému strategickému spojencovi - Turecku, členstvo v tomto zoskupení a nestanovovala nové podmienky a prípadnými obštrukciami neblokovala možný pokrok v prístupových rokovaniach.

Neprejde jediný týždeň bez toho, aby USA netlmočili Európskej komisii (EK) požiadavku, ktorá vychádza z definovania presného termínu začiatku prístupových rokovaní a perspektívneho členstva Turecka v EÚ, uviedol vo včerajšej analýze britský denník Financial Times.
Americký tlak sa zvyšuje priamo úmerne s geostrategickým významom, ktorý USA pripisujú Turecku v prípade eventuálneho vojenského úderu proti Iraku.
Osobitný americký veľvyslanec na Cypre Tom Weston zdôraznil, že svoje názory na prítomnosť Turecka v Európskej únii budú Spojené štáty prezentovať celkom jednoznačne a razantne.
Obávajú sa totiž, že po rozšírení EÚ z 15 na 25 členských krajín budú úvahy o prijímaní nových členov iba veľmi opatrné, no už dnes treba priznať, že stabilné, prosperujúce a demokratické Turecko sa stane prínosom pre samotnú Európsku úniu, dodal Weston.
Turecko získalo štatút kandidátskej krajiny v roku 1999, za čo sa vo veľkej miere zasadila vtedajšia americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová na summite EÚ v Helsinkách.
Ešte výraznejší nápor americkej diplomacie možno očakávať od dnešného dňa, keď EK uverejní výročnú správu o pokroku kandidátskych krajín vrátane Turecka, v prístupovom procese a americké snahy sa zrejme vystupňujú aj v období pred decembrovým vrcholným stretnutím EÚ v Kodani.
Európska komisia však stále tvrdí, že Turecko nespĺňa predbežné kritériá, najmä v oblasti dodržiavania ľudských práv a zákonnosti.
Spojené štáty na druhej strane veria, že EK pozitívne ohodnotí procesy zmien a reforiem, ktoré sa začali v Turecku v auguste vzápätí po zrušení trestu smrti. Podľa amerického názoru urobila turecká vláda nesmierny pokrok pri napĺňaní kritérií na vstup do EÚ a tento progres by sa mal objektívne ohodnotiť. Nemalým problémom však zostáva, že Turecko je moslimská krajina a väčšina členských štátov Európskej únie považuje toto zoskupenie za "kresťanský klub". Časť analytikov tiež tvrdí, že cena za vstup Turecka do únie by bola enormná vzhľadom na hospodársku situáciu v krajine.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
23. apríl 2024 12:37