StoryEditor

Živnostenské školstvo v roku 1923

09.08.2002, 00:00

Prostredníctvom nasledujúceho novinového článku z medzivojnového obdobia si môžeme porovnať dnešnú situáciu učňovského školstva so stavom obchodných a remeselníckych škôl, ako aj s predstavami o budovaní živnostenského školstva v polovici 20. rokov minulého storočia:

Nedostatočná príprava mládeže
"(...) Živnostenské školstvo na Slovensku je v úplnom prvopočiatku svojho vývinu, pričom treba zdôrazňovať, že sa nachádza v dosť nepriaznivom položení. Niet úradu, inštitúcie a korporácie, ktorá by sa touto otázkou dôkladne zaoberala (...) Najnovšie je to všestavovská organizácia slovenského remeselníctva a obchodníctva Slovenská remeselnícka a obchodnícka jednota, ktorá si vzala za úlohu starať sa o potreby propagovania živnostenského školstva v radoch slovenského živnostníctva (...)
Dôležitosť odborného školstva pre zdravý vývin hospodárskych pomerov na Slovensku už i dnes vyžaduje, aby výchova priemyselných tried nebola ponechaná len súkromnej náhode, ale aby bola postavená celkom na zdravé základy národohospodárskych a politických potrieb. Dnešná doba je dobou technických vymožeností, ktoré samo so sebou donášajú špecializovanie výroby, nové a nové metódy výroby a stále sa meniace spôsoby deľby práce. Pri tomto rýchle napredujúcom technickom a hospodárskom pokroku nemôžu na mŕtvom bode svojho ďalšieho vývinu zostať práve tie výrobné vrstvy, ktoré v druhých zemiach a v druhých štátoch postupom času a zdravo vypestovaným zmyslom pre svojpomocné podnikanie založili základy dnes už pekne rozkvitajúcemu sa priemyslu. A tieto výrobné vrstvy na Slovensku dosiaľ boli na seba ponechané (...) táto zanedbávaná vrstva na Slovensku je: slovenské remeselníctvo.
Ten veľký rozdiel, ktorý sa tak očividne ukazuje medzi vyspelým českým a zaostalým slovenským priemyslom, má svoje hlboké korene práve v nedostatočnej príprave živnostenskej mládeže pomocou živnostenského pokračovacieho a odborného školstva pre jeho budúce povolanie. Nižšie uvedené dáta majú slúžiť na to, aby poskytli istý prehľad nad prácou, ktorá na Slovensku v otázke upravenia pomerov odborného vzdelania slovenského živnostníctva radikálnu zmenu vyžaduje. Tieto štatistické dáta sú výťahom zo správy zostavenej ministerstvom školstva a národnej osvety o stave odborného školstva Československej republiky na základe zápisu začiatkom školského roku 1923 -- 1924 (...) Podľa tohto zápisu na Slovensku máme: štyri obchodné akadémie s celkovým počtom žiakov 754, päť obchodných škôl dvojtriednych s jednoročnou prípravkou, na ktorých bolo zapísané 694 žiakov, štyri štátne priemyselné školy s celkovým počtom žiakov 629 a päť štátnych odborných škôl s celkovým počtom žiakom 596 (...)

Výrazný nepomer žiakov
Naproti tomu v historických zemiach, kde je priemysel a obchod vyspelý, záujem o odborné školstvo živnostenské je primerane omnoho väčší. Na obchodných akadémiách, ktorých je 18, bolo zapísané 9 216 žiakov, t. j. o 8 462 viac ako na Slovensku. Na dvojtriednych obchodných školách, ktorých je 35, bolo zapísané 6 216 žiakov, t. j. o 5 522 viac ako na Slovensku. Na štátnych priemyselných školách, ktorých je 16, bolo zapísané 9 263 žiakov, t. j. o 8 634 žiakov viac ako na Slovensku. Na štátnych odborných školách, ktorých je 21, bolo zapísané 4 707 žiakov, t. j. o 4 222 viac ako na Slovensku (...)
Ako i z tohto porovnania vidno, stav odborného školstva na Slovensku v pomere k odbornému školstvu historických zemí je na prvopočiatku svojho vývoja. Zmeny v tomto ohľade sú žiadúcne. Snahy a všestranné potreby ohľadom vybudovania živnostenského školstva na Slovensku treba s príslušnou pozornosťou sledovať a tak zhora, ako i zdola hmotne-mravne podporovať. V jednotlivých oblastiach na Slovensku, kde bol dosiaľ slovenský priemysel dostatočne vyvinutý a má i pri dnešnom zložení hospodárskych pomerov svoje oprávnenie, bude sa môcť v budúcnosti len tak udržať, kde budúci podnikatelia budú konkurencie schopnými a tými sa stať môžu len pri neprestajnom odbornom zdokonaľovaní výroby, čo je nie možné bez istého stupňa odborného vzdelania, pričom hlavnú vedúcu rolu má silne organizované živnostenské školstvo pokračovacie práve tak, ako i odborné školstvo každého druhu (...)
Stav odborného školstva na Slovensku a pomer jeho k odbornému školstvu historických zemí. Slovenský remeselník a obchodník, roč. 6, r. 1924, č. 17, s. 5 -- 8.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/servisne-prilohy, menuAlias = servisne-prilohy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
18. apríl 2024 10:32