StoryEditor

Nedostatok zdrojov spôsobuje napätie

26.07.2002, 00:00

Iveta Benková, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
V súvislosti s presunmi výrobných kapacít a so zmenami filozofie výroby v odevnom a textilnom priemysle, dochádza v súčasnosti v Európe k značným strategickým zmenám. Tie podstatným spôsobom ovplyvňujú i ďalší rozvoj odevného priemyslu na Slovensku. Na tieto zmeny rozvoja odevného a textilného priemyslu v Európe musel reagovať aj výrobca pánskej odevnej konfekcie OZKN, a. s., Prešov.
Hlavne preto, že takmer 97 % produkcie spoločnosť vyváža na náročné trhy Európskej únie. Firma v minulom roku začala realizovať novú stratégiu výroby a pripravuje viacero programov rozvoja spoločnosti vrátane investícií do energetiky, technológií a techniky. Upustila od nohavicového programu a zamerala sa na rozšírenie výroby rukávovej konfekcie -- klasických pánskych oblekov vyššej kvality. Výroba vysokvalitných oblekov si podľa informácie prezidenta spoločnosti OZKN, a. s., Prešov Dušana Migaša vyžaduje kvalitné technické zázemie, hlavne finančne náročnej technológie. Pritom za ostatných 6 rokov sa vo firme preinvestovalo takmer 160 mil. Sk. Reštrukturalizácia a zmena filozofie výroby však vyvoláva ďalší tlak na zdroje. Tu vidí prezident akciovej spoločnosti D. Migaš problém, ktorý síce nie je pre spoločnosť neriešiteľný, ale vyvoláva vo fabrike zbytočné napätie. Podľa jeho názoru pri reštrukturalizácii hospodárstva mal štát zohrať aktívnejšiu úlohu a istým spôsobom pomôcť transformujúcim sa podnikom. V prechodnom období mohol podľa jeho názoru ponechať aspoň jednu banku, ktorá by za prísne stanovených podmienok pomáhala reštrukturalizovať úverové portfólio podnikov. "Malé a stredné firmy nežiadali štátne záruky, ale fabrikám, ktoré mali podpísané dlhoročné kontrakty a perspektívu rozvoja, mal by štát byť nápomocný. Dnes nie je banka, ktorá by poskytla lacnejšie, ale hlavne dlhodobé zdroje. Návratnosť investícií v odevnom priemysle je od piatich do šiestich rokov a banky poskytujú úvery na štyri roky. Zvlášť, ak na východe republiky stále chýbajú nové pracovné príležitosti," uviedol D. Migaš.
Ako dodal, je katastrofou pre podnik, ak musí pol roka vybavovať úver. Dovtedy, kým sa úver vybaví, podnik doslova prežíva vo veľmi tvrdých podmienkach a napätej atmosfére. Považuje za nezmysel, keď vrcholní manažéri namiesto toho, aby sa starali o rozvoj firmy, musia behať po bankách a "potupným spôsobom prosiť banky o pomoc".
Domáci podnikatelia by podľa Migaša mali mať minimálne také podmienky ako zahraniční investori. Spomenul napríklad desaťročné daňové prázdniny, ktoré znevýhodňujú domácich podnikateľov. "Ak chceme zabezpečiť rozvoj fabriky, tak je to zväčša na úkor mzdových podmienok a sociálnej starostlivosti." OZKN podľa jeho slov aj napriek tomu každoročne zabezpečuje mzdový rast a zameriava sa na zdravotnú prevenciu, ktorá je zvlášť v odevnej výrobe nevyhnutná. Zároveň dodal, že nedostatok prostriedkov do ľudských zdrojov sa okamžite odrazí na kvalite produkcie, bez ktorej nie je možné získať nových obchodných partnerov a, samozrejme, odbyt produkcie.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. apríl 2024 11:46