20.03.2017, 21:20

Mýtická stavba ako z rozprávky. Ružový hrad Cvernovka čaká na svojho záchrancu

Ako sa z novátorskej stavby stala ruina, sa dozviete v novej časti seriálu Realitné opachy.

V Bratislave pri Trnavskom mýte sa nachádza budova, ktorá svojim vzhľadom pripomína ružový hrad. Nejde však o mýtickú stavbu z rozprávky, ale o budovu bývalej továrne na nite - cvernovku.

Budova bola postavená v roku 1909 vtedy novátorskou technológiou železobetónových konštrukcií. To umožnilo vznik priestranných podlaží. Hoci spočiatku závod na spracúvanie egyptskej, tureckej a americkej bavlny niesol názov Továreň Danubius, za socializmu dostala cvernovka poetické meno Závody Medzinárodného dňa žien.

Aj napriek tomu tam však ešte v 80. rokoch 20. storočia fungovali dva pôvodné britské spriadacie stroje. Výroba sa definitívne zastavila až v roku 2004. Budovu odkúpil rakúsky realitný gigant Immoeast, ktorý mal s ňou a priľahlým areálom veľké plány.

40-tisíc m2 apartmánov, loftov a bytov, športových, relaxačných a reštauračných priestorov a vyše 500 parkovacích miest zastrešených pod vzletným názvom Century Residence. Potom však prišla kríza, ktorá ukázala, že projekt je nad finančné sily Rakúšanov. Odvtedy budova chátra.

Poslednýkrát sa do médií ružová Cvernovka dostala v roku 2011, kedy sa v nej organizoval hudobný festival Uprising. Jeden z jeho účastníkov totiž zvalil na zem plynovú ohrevnú nádobu, v dôsledku čoho časť továrne vyhorela.

V súčasnosti je budova na predaj a o jej osude rozhodne zrejme až nový majiteľ.