Predseda SNS Andrej Danko neavizoval silný mandát len mne, ale aj verejnosti. Vyhlásil v rozhovore v HNtelevízii nový generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, ktorý vystrieda Václava Miku vo funkcii 2. augusta.

"Záväzok mám len voči koncesionárom"

Rezník však rázne odmieta, že by bol nejakým spôsobom zaviazaný politikom, ktorí za neho hlasovali.

"Áno, mandát je silný a zaväzujúci. Ale som zaviazaný voči celej verejnosti tak, aby RTVS bola v roku 2022 ešte verejnoprávnejšia a silnejšia a aby bola etalónom kvality v rozhlasovom, televíznom a onlinovom priestore. Poďakoval som všetkým, ktorí ma zvolili. Záväzok riaditeľ RTVS môže cítiť len voči konsesionárom," povedal Rezník.

​Prezradil, že takéto ovplyvňovanie zo strany politikov sa dialo v 90. rokoch. "Po istej kultivácii pomerov povedzme od roku 2008 je niečo takéto mimoriadne zriedkavé."

Rezník v rozhovore hovoril aj o tom, aké budú jeho prvé kroky po nástupe do funkcie. Okrem zamestnancov RTVS sa stretne aj s existujúcim manažmentom.

„Chcem sa so súčasným manažmentom rozprávať o tom, ako a s kým je možné ďalej rozvíjať RTVS. Chcem zistiť, aký je reálny stav účtov, záväzkov, rozrobených vecí, vecí ktoré chystá na jeseň či na zimu, v akom stave sú veľké osmičkové projekty. Veľa vecí sa chcem dozvedieť, aj čo sa týka Slovenskéh orozhlasu," načrtol Rezník, ktorý sa v pondelok vzdal funkcie šéfa TASR.

Dodáva, že s najväčšou pravdepodobnosťou nezávislý audit toho, v akom stave RTVS je.

„RTVS nežije vo vákuu"

Rezník podľa vlastných slov nejde robiť za každú cenu radikálne personálne zmeny.

"Keď prišiel súčasný manažment, tak vyhodili najvyšší, stredný a aj veľkú časť nižšieho manažmentu. Ja tam nejdem s tým cieľom, na druhej strane potrebujete veriť svojmu najužšiemu tímu."

Pripúšťa, že k nejakým zmenám príde.

"RTVS nežije vo vákuu. Nejdeme sa tam hrať päť rokov ako na nejakom ostrove. RTVS je veľmi sledovaná inšititucia, existuje v konkurenčnom prostredí, má veľký rozsah činností, rozhlasovú aj televíznu časť. Ak chce človek nasávať všetky podnety, musí mať okolo seba najužší tým ľudí," vysvetľuje Rezník.

Nevyhol sa ani téme o koncesionárskych poplatkoch, ktoré chce šéf SNS Andrej Danko zrušiť.

"To, či sú koncesie nízke alebo vysoké je otázne. Politici vždy musia hovoriť, že poplatky vyššie nebudú a manažéri musia hovoriť, že sú nízke."

Rezník v rozhovore spomína aj, ako si predstavuje financovanie RTVS a čo bude s tretím kanálom. 

Viac sa dozviete vo videu.