04.07.2017, 15:07

SaS posiela Ficovej vláde otvorený list. Kvôli Jahnátkovi posielajú sulíkovci sťažnosť do Bruselu

Ľubomír Jahnátek sa podľa Karola Galeka nemôže stať predsedom ÚRSO, pretože je politicky aktívny a naviazaný na stranu Smer-SD.

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje v súvislosti s kandidatúrou Ľubomíra Jahnátka na post predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sťažnosť na Európsku komisiu (EK).

Uviedli to dnes na brífingu predstavitelia SaS Jana Kiššová a Karol Galek. Jahnátka 28. júna výberová komisia na Ministerstve hospodárstva (MH) SR odporučila na post šéfa regulačného úradu.

​"Pripravujeme spolu s kolegom (Galekom, pozn. TASR) v strane SaS sťažnosť na EK, jednak pre zverenie úplnej nominačnej právomoci nového predsedu regulačného úradu do rúk vlády, bez možnosti brzdy, ktorá predtým bola v zákone v podobe menovania šéfa ÚRSO prezidentom SR, ako aj pre zavedenie povinnej účasti ministerstiev (MH SR, MŽP SR) vo vybraných cenových konaniach," priblížila Kiššová.

"Nejde o čestnú funkciu"

Členovia SaS zároveň podľa nej zašlú všetkým členom vlády SR otvorený list, v ktorom zdôrazňujú výhrady voči Jahnátkovej nominácii a vyzývajú ich, aby Jahnátek nebol na najbližšom štvrtkovom (6.7.) rokovaní vládneho kabinetu schválený na post predsedu ÚRSO.

Jahnátek sa podľa Galeka nemôže stať predsedom ÚRSO, pretože je politicky aktívny, naviazaný na stranu Smer-SD, ktorá na významných štátnych postoch stále "točí" tých istých ľudí.

"V prípade stoličky šéfa ÚRSO však nejde o žiadnu čestnú funkciu, ani o 'trafiku'," podčiarkol.

Šéf ÚRSO podľa neho musí zabezpečiť spravodlivé ceny energií pre všetkých, nielen ich krátkodobé zníženie cien pred voľbami, keď je potrebné si kúpiť voličov a po voľbách sa spoločnosť dočká káuz vysokých cien energií.

"Vyzývame preto členov vlády, aby v záujme všetkých spotrebiteľov odmietli nomináciu Ľubomíra Jahnátka na post predsedu ÚRSO. Vyzývame zástupcov MH SR na aktívne hľadanie iných vhodných kandidátov, ktorí by mali dostať priestor na verejné vypočutie," dodal Galek.

"Jahnátek nespĺňa predpoklady"

Kiššová a Galek kritizovali Jahnátkovu kandidatúru na post šéfa regulačného úradu 29. júna.

"Myslím si, že pán poslanec Jahnátek nemá potenciál ani odborné znalosti, ani praktické skúsenosti na to, aby sa v danej situácii dostatočne zorientoval a aby riešil tie problémy, ktoré dnes pretrvávajú. Možno sa o nich dnes trochu menej hovorí, ako sa hovorilo pred polrokom, ale problémy stále pretrvávajú, stále nie sú 'upratané' ceny energií, čo by mal vziať do rúk nejaký odborník," povedala Kiššová minulý týždeň.

Podľa Galeka kandidát na šéfa ÚRSO by mal byť akceptovaný verejnosťou a hlavne musí mať odvahu a chuť "pozametať" na regulačnom úrade po bývalom predsedovi Jozefovi Holjenčíkovi.

"Pán Ľubomír Jahnátek ani jeden z týchto predpokladov nespĺňa a tiež nemá vôľu nič meniť, je čisto čiste politickým nominantom, ktorý bude vykonávať príkazy Roberta Fica (Smer-SD)," povedal Galek.

Jahnátka podľa neho rovnako diskvalifikuje na post šéfa ÚRSO to, že nespĺňa ani len zákonné predpoklady. Jeho vzdelanie je jedinou podmienkou, ktorú síce spĺňa, ale je makromolekulárnym chemikom.

"Je toto relevantné vzdelanie na najdôležitejší post v energetike v tejto krajine?" spýtal sa Galek.