27.06.2017, 12:06

„Z Ficovho muža sa stal iba poštár." Matovičovci kritizujú premiérov boj proti korupcii

Robert Fico a Peter Kovařík
Zdroj: TASR/M. Svítok

Poslanci OĽaNO-NOVA Gábor Grendel a Ján Marosz kritizovali na brífingu premiéra Roberta Fica, že svoj boj proti korupcii iba predstiera.

Poslanci narážali na fakt, že premiér predstavil pred necelým mesiacom nového riaditeľa Oddelenia prevencie korupcie Úradu vlády Petra Kovaříka, ktorý však podľa nich nemá žiadnu komptenciu.

"Zo špičkového protikorupčného bojovníka je poštár. Poštár, ktorý dáva podnety Kaliňákovej polícii, to znamená, že s korupciou na Slovensku sa točíme v kruhu. Korupcia na najvyšších miestach je zabetónovaná," vyhlásil Marosz.Podľa Grendela chceli dať opoziční poslanci novému riaditeľovi šancu.

"Kováčik nemá v kompetencii vyšetrovať korupčné prípady," odkázal Grendel.

Obyčajní argumentujú Kovaříkovou odpoveďou, ktorú im zaslal na ich tri konkrétne podnety.

Tie sa týkajú káuz Bonaparte, údajného zneužívania činnosti Kriminálneho úradu Finančnej správy v kauze Dúha a zámeny pozemkov pre nové klientske centrá.

Kovařík poslancom odpovedal, že on nemôže v týchto veciach konať priamo.

Upozornil, že vyšetrovanie trestných činov patrí do právomoci orgánov činných v trestnom konaní a ÚV nemôže zasahovať do ich postupu a rozhodovania.

Preto Kovařík odstúpil podnety poslancov Národnej kriminálnej agentúre (NAKA).

"Tento úrad nemá žiadne právomoci, boj proti korupcii je výsadnou kompetenciou polície a prokuratúry. Napriek tomu sme chceli dať Kovaříkovi šancu, chceli sme ho otestovať," vysvetlil na dnešnej tlačovej konferencii poslanec Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA).