02.06.2017, 14:27

Opozícia dala prvú úlohu Ficovmu mužovi. Zamerala sa na Kaliňáka

Robert Fico a Peter Kovařík
Zdroj: TASR/M. Svítok

Opoziční poslanci Gábor Grendel a Ján Marosz majú prvú úlohu pre Ficovho človeka pre boj proti korupcii Petra Kovaříka.

Poslanci majú na neho viacero výziev, ktoré dnes odniesli do podateľne na Úrade vlády.

Zamerali sa na Kaliňáka

Podania sa podľa Jána Marosza (OĽaNO-NOVA) týkajú prevodov pozemkov ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktoré majú byť podľa opozície nevýhodné pre štát.

Ďalej podozrení z nekonania a zneužívania kriminálneho úradu finančnej polície v súvislosti so spoločnosťou Dúha, ktorá stavia tunel Višňové.

Tretím prípadom je nájom, ktorý platí premiér Robert Fico (Smer-SD) v bytovom komplexe Bonaparte.

​OĽaNO-NOVA sa pýta, prečo Ladislavovi Bašternákovi stačí od Fica vyše 2 500 eur mesačne, keď podľa realitných kancelárií je v takom byte trhový nájom aj 5 000 eur mesačne.

Podľa opozície možno predpokladať, že Bašternák dostáva iné plnenie.

"Tieto medializované a známe kauzy podávame ako písomný podnet ako poslanci NR SR novému zmocnenocovi pre korupciu na úrade vlády pánovi Kovaříkovi a prosíme ho, aby sa nimi zaoberal a aby v krátkom čase do 30 dní nám dal odpoveď," uviedol Marosz.

Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA) zdôraznil, že boj proti korupcii potrebuje niekoho, kto bude konať. Pripomína, že takými orgánmi sú polícia a prokuratúra, nie úradník na úrade vlády.

Grendel žiada zmeny

Aj Kovařík podľa Grendela môže urobiť len to, že ak vyhodnotí, že je podozrenie na spáchanie trestného činu, postúpi to polícii či prokuratúre.

Grendel si myslí, že boju proti korupcii by pomohli personálne zmeny na ministerstve vnútra, špeciálne prokuratúre a policajnom prezídiu.

Kovařík už dlhé roky pôsobí v policajnom zbore. Od roku 2004 pracoval na úrade boja proti korupcii v Banskej Bystrici.

V rokoch 2010 až 2012 bol bol riaditeľom úradu boja proti korupcii za vlády Ivety Radičovej. Pôsoboil aj vo Washingtone ako policajný pridelenec.

Prijal som túto ponuku po viacerých rozhovoroch na vláde a ministerstve vnútra. Pociťoval som potrebu vylepšovať protikorupčné prostredie. Protikorupčný boj musí siahať odhora dole," povedal v prvej reakcii Kovařík.