17.05.2017, 11:20

Matovič hovorí o ďalšom Bašternákovi. Vyzval Kaliňáka, aby zverejnil zoznam zámien majetkov

Pod zámenou je podľa Matoviča podpísaný šéf sekcie hnuteľného a nehnuteľného majetku na ministerstve vnútra Robert Pintér.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) si zo štátneho majetku urobil súkromnú realitnú kanceláriu s veľmi výhodným biznisom.

Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič, ktorý sa vrátil ku kauze zámeny dvoch pozemkov ministerstva vnútra za štyri byty pre policajtov.

"Jedna zamieňaná nehnuteľnosť bola v centre Bratislavy na Rajskej ulici, druhá na Bajkalskej ulici vedľa budúceho Národného futbalového štadióna. Tieto pozemky mali hodnotu o viac ako milión eur vyššiu, za akú ich Kaliňák zamenil," tvrdí Matovič.

​Obe nehnuteľnosti osobne navštívil.

"Na Bajkalskej sme sa rozprávali s pánom, ktorý tam viac ako 20 rokov prevádzkuje reštauráciu. On mal na ten pozemok znalecký posudok spred piatich rokov, ktorý hovoril o cene 1,3 milióna eur. Podľa Kaliňáka to malo hodnotu menej ako 400.000 eur. Ten istý pozemok nacenil minister ani nie na tretinu ceny," vyhlásil šéf Obyčajných.

Na margo druhého pozemku na Rajskej poznamenal, že susediaci podnikateľ mal viackrát záujem parcelu od rezortu vnútra odkúpiť, alebo dlhodobo prenajať.

"Ministerstvo mu odpísalo, že prípadný odpredaj nie je možný. Ale už o pár mesiacov sa spustil mechanizmus, vyrobili sa znalecké posudky podstatne nižšie ako trhová cena a celý biznis sa odklepol," povedal Matovič.

Pod zámenou je podľa jeho slov podpísaný šéf sekcie hnuteľného a nehnuteľného majetku na ministerstve vnútra Robert Pintér, ktorý v minulosti podnikal s Kaliňákom a Jánom Počiatkom. "Čo tento človek ešte robí na slobode a v pozícii ministra vnútra?" pýtal sa Matovič.

Aj poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) je presvedčená, že Kaliňák presluhuje a na poste ministra nemá čo hľadať.

"Namiesto konštruktívnych vecí sa musíme zaoberať jeho kauzami," uviedla.

Hovorca rezortu vnútra Ivan Netík ešte začiatkom mája povedal, že zámenou pozemkov vo vlastníctve rezortu vnútra za nehnuteľnosti v rámci riešenia bytovej otázky pre policajtov štát neprerobil. "Myslím si, že z tých informácií, ktoré sme už uviedli, je zrejmé, že štát určite pri tomto obchode nebol stratový," vyhlásil.