11.05.2017, 13:27

SaS a OĽaNO sa postavili za Matoviča: Je novodobý disident

Opozičné strany OĽaNO-NOVA a SaS podávajú trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu porušenia listového tajomstva a zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Dôvodom je otváranie listov občanov pre poslancov, ku ktorému dochádzalo v Národnej rade SR. Informovali o tom dnes predstavitelia strán SaS a OĽaNO-NOVA.

"Podávame trestné oznámenie," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA). Pripája sa aj SaS.

"Pripájame sa k trestnému oznámeniu pre podozrenie z trestného činu porušovania listového tajomstva a trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa," doplnila šéfka klubu SaS Natália Blahová. Opozícia podľa jej slov trvá na tom, že boli poškodené práva občanov SR, ktorí sa obracali na svojich volených zástupcov.

Podľa poslanca Jána Budaja sa z matoviča stal novodobý disident.

​"Nehodláme sa nečinne prizerať deštrukcii právneho štátu," vyhlásila Blahová.

Opozícia opätovne vyzýva kancelára parlamentu Daniela Guspana, ktorý rozhodol o otváraní listov, aby odstúpil. "Alebo aby prijal politickú zodpovednosť predseda Národnej rady Andrej Danko," uviedla Blahová.

Remišová pripomenula, že dosiaľ Danko nevyvodil žiadnu zodpovednosť. "Takýmto schovávaním hlavy do piesku predseda parlamentu akoby schvaľoval porušovanie základných ústavných práv občanov, čo je neprípustné, rovnako ako je neprípustné zneužívanie zdravotnej dokumentácie a policajných vyšetrovateľov na škandalizáciu opozičných politikov," zdôraznila Remišová.

Opozičné strany sa podľa jej slov tiež dohodli, že budú spoločne vytrvalo poukazovať na skutočnosti, ktoré viedli lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča k bojkotovaniu schôdzí parlamentu. Opozícia zároveň vyzýva koalíciu, aby prestala s praktikami, ktoré používa. Hovorí o šikane voči opozícii a ľuďom.

Danko by sa zároveň mal podľa nej ospravedlniť za porušovanie listového tajomstva. Podpredseda SaS Ľubomír Galko žiada najmä Most-Híd, aby prestal koketovať s myšlienkou, že zbavia Matoviča poslaneckého mandátu.

Opozícia upozornila na otváranie listov v apríli. Podľa pôvodného rozhodnutia kancelára Daniela Guspana mali pracovníci podateľne neodovzdať poslancovi list s vulgarizmami či dehonestujúcim obsahom, tri mesiace ho archivovať a potom skartovať. Listy sa mali otvárať údajne aj mesiace pred prijatím rozhodnutia. Podľa Matoviča kázal otvárať listy predseda parlamentu Danko.

Kancelária aj Danko obvinenia z porušovania listového tajomstva odmietli. Kancelária sa odvolávala na bezpečnostné opatrenia a odporúčania ministerstva vnútra.

Danko vyhlásil, že nikdy nekázal pracovníkom parlamentu čítať listy adresované poslancom a ani on sám žiadne z nich nečítal. Zdôraznil, že nikto v parlamente neotváral účelovo listy s cieľom poškodiť opozíciu, odmietol reči o šikane. Kancelária zároveň zmenila pravidlá, listy sa už nebudú otvárať podľa pôvodného rozhodnutia.