Minister kultúry Marek Maďarič dnes pred rokovaním vlády reagoval na včerajšiu kauzu okolo čítania listov poslancom.

Maďarič vyzval úradníkov z kancelárie predsedu parlamentu Andreja Danka, aby sa okamžite spamätali. Maďarič považuje za nonsens, aby úradník otvoril list adresovaný konkrétnej osobe, prečítal si jeho obsah a na základe svojho uváženia ho dal na spracovanie.

​"Mali by sa spamätať, takéto nariadenie by malo byť odstránené," povedal minister Maďarič. Dodal, že sa mu nechce veriť, že by o tomto nariadení rozhodol predseda parlamentu Andrej Danko. "Myslím si, že išlo o horlivosť konkrétneho úradníka. Teraz nech si to riešia tí, ktorí za to nesú zodpovednosť," tvrdí Maďarič.

Minister kritizoval kancelára NR SR Guspana, novozavedený postup obhajoval odporúčaniami ministerstva vnútra. „Kancelár Národnej rady sa zachoval alibisticky, pretože sa odvolal na usmernenie ministerstva vnútra a to usmernenie, ako som si ho čítal, je úplne v poriadku,“ uviedol.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská to taktiež vníma ako horlivosť.

"Ide o horlivosť alebo ako keby niekto nemal dostatočný cit alebo znalosti pre primeranú proporciu medzi bezpečnosťou a ochranou súkromia. Vyriešiť si to musia v Národnej rade," vyhlásila Žitňanská.

Minister práce po zasadnutí vlády pre novinárov povedal, že podľa neho zlyhala komunikácia. "Bolo si treba vyjasniť, čo znamená zabezpečiť bezpečnosť. Bolo treba jasne definovať, čo znamená odporúčanie zo strany ministerstva vnútra," povedal Richter. 

Správu budeme aktualizovať o vyjadrenia ďalších ministrov.