25.04.2017, 12:40

Matovič ukázal závažný dôkaz proti Dankovi. Mal dať príkaz na otváranie listov pre poslancov

Poslanci OĽaNO-NOVA vyzvali predsedu Národnej rady Andreja Danka, aby okamžite odstúpil zo svojej funkcie.

Andrej Danko
Zdroj: TASR/M. Baumann

Šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič na brífingu vyhlásil, že na príkaz šéfa parlamentu Andreja Danka kontrolujú poslancom listy.

Matovič ukázal aj písomný príkaz od vedúceho kancelárie Národnej rady Daniela Guspana. 

Spolu s poslancami Veronikou Remišovou a Jánom Budajom vyzvali Danka, aby odstúpil zo svojej funkcie a ospravedlnil sa ľuďom. Budaj doplnil, že ide trestný čin porušenia listového tajomstva.

"Andrej Danko je hanbou a nemal by zostať v tejto funkcii. Ukázal, že sa nezastaví pred ničím a teraz porušuje listové tajomstvo," hovorí Matovič. Spresňuje, že tento príkaz bol vydaný 7. apríla.

Listy od voličov

Matovič ukázal niekoľko listov od občanov či anonymov, ktoré predstavitelia jeho hnutia dostali v priebehu apríla.

Viaceré z nich obsahujú konkrétne protikorupčné podnety či žiadosti o pomoc, pričom všetky boli otvorené s vysvetlením, že sa tak stalo z bezpečnostných dôvodov. Až potom ich dostali adresáti.

"Píšu nám naši voliči, ktorí sa nemôžu pozerať na rozkrádanie spoločných peňazí," zdôraznil Matovič.

Podľa jeho slov o Guspanovom príkaze poslanci vopred informovaní neboli a zistili to až vtedy, keď sa im do rúk dostala otvorená pošta.

"To, čo sa stalo, nie je o práve poslanca na listové tajomstvo, ale o práve ľudí, ktorí nás volili, aby sa mohli slobodne na svojho poslanca obrátiť bez toho, aby o tom niekto vedel," dodal.

Odporúčanie od Kaliňákovho rezortu

Kancelária Národnej rady postupuje pri nakladaní s listovými zásielkami v súlade s odporúčaniami, ktoré jej adresovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR a Úrad na ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ).

Takto dnes vysvetlila otváranie pošty adresovanej poslancom šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková. Kritiku tohto postupu, ktorú dnes prezentoval Igor Matovič (OĽaNO-NOVA), odmietla.

"Kancelária NR SR ostro vystupuje proti vyjadreniam poslanca, ktorý iba účelovo manipuluje s informáciami. Kancelária musí postupovať podľa zákonov a odporúčaní, ktoré dostáva, či už z MV alebo ÚOÚČ. V novembri 2016 nám bola poslaná smernica z MV SR, ktorá nariaďuje, ako postupovať pri zásielkach. Nerobí sa nič neštandardné. Každá zásielka, ktorá nemá odosielateľa alebo je od fyzickej osoby, môže byť podozrivá, keďže za posledné obdobie sme mali až tri kontaminované zásielky," vysvetlila Čižmáriková.

Preto boli podľa jej slov na podateľni vytvorené ďalšie ochranné pomôcky. "Zamestnanci kancelárie, ktorí majú k zásielkam prístup, majú previerky a musia dodržiavať listové tajomstvo," uistila Čižmáriková.

V príkaze vedúceho Kancelárie NR SR Daniela Guspana sa zároveň doslovne píše, že "zásielky, ktoré obsahujú vulgarizmy alebo majú dehonestujúci charakter, zamestnanec podateľne nebude evidovať ani postupovať adresátovi, ale ich na dobu troch mesiacov odloží a po tejto dobe skartuje”.

Čižmáriková tvrdí, že doteraz si poslanci takéto zásielky nechceli preberať.

"Na 99 percent ide o pohľadnice s vulgárnym obsahom, ktoré sa uschovávajú a predtým, ako sa skartujú, je daný poslanecký klub upozornený, že má takú zásielku, aby si ich išiel prebrať," povedala. Napriek tomu, že príkaz hovorí, že sa vulgárna či hanlivá zásielka adresátovi nepostupuje, Čižmáriková tvrdí, že kluby budú upovedomené, že ju majú.

Na otázku, prečo sa musia preverovať zásielky od fyzických osôb, ale od právnických nie, Čižmáriková odvetila, že posledné tri kontaminované listy boli práve od fyzických osôb. "Predseda parlamentu má otvorenú každú korešpondenciu, či už od fyzickej alebo právnickej osoby. Tu si nikto nevymýšľa pravidlá, postupuje sa v súlade s odporúčaniami," podotkla a odmietla, že by v tomto prípade išlo o rozhodnutie šéfa NR SR Andreja Danka (SNS). "Predseda parlamentu je samostatná osoba, Kancelária NR SR je ďalšia inštitúcia," zdôraznila.

Rozhodnutie vedúceho Kancelárie NRSR by hnky on Scribd