18.04.2017, 16:07

Veľký protikorupčný pochod: Centrum Bratislavy zaplnili tisíce ľudí. Podporili ich známe osobnosti

Organizátori protikorupčného protestu majú na vládu štyri požiadavky.

Veľký protikorupčný pochod dnes prilákal do centra Bratislavy tisícky ľudí.

Tí protestovali proti dnešnej vláde a proti korupcii. Vyjadriť tak chceli nespokojnosť s tým, že na Slovensku podľa nich jedna korupčná kauza strieda druhú a vinníci sa netrestajú.

Trasa pochodu viedla z Hviezdoslavovho námestia cez Jesenského a Štúrovu ulicu na Námestie SNP, kde prebiehala hlavná časť programu. 

​Účastníci pochodu kričali heslá - "skutok sa stal", "chceme lepšiu krajinu", "nie je nám to jedno" či „Fico k lopate." Akcie sa zúčastnilo aj viacero známych osobností spoločenského a kultúrneho života.

Zmena určite príde, ale na to sú voľby. Ja by som chcel, aby nás vypočuli tí, ktorí sú pri kormidle a aby začali otáčať to kormidlo," odkázal Maroš Kramár, ktorý v posledných dňoch viackrát kritizoval súčasnú vládnu moc.

Okrem neho vystúpil pred davom ľudí známy raper Branči Kováč alias Vec. Chcem prispieť k tomu, aby sme nežili v hnilobe ale v normálnom štáte. Aby to fungovalo normálne nie na základe rodinkárstva a podplácania. Preto som tu."

Na záver vyše dvojhodinového protestu sa ľuďom prihovorila aj Anna Remiášová. Davu nechala svoj emotívny odkaz, po ktorom sa neubránila slzám. "Mám pre vás odkaz, ktorý nesiem vo svojom srdci už vyše 20 rokov. Bojujte za svoje práva na život. Nedovoľte, aby vám niekto na ne siahol," odkázala vo svojom vystúpení Remiášová. 

Protikorupčný pochod zorganizovali dvaja 18-roční stredoškoláci Karolína Farská a Dávid Straka. Ako tvrdia, sú unavení z toho, že peniaze sa strácajú v korupčných aférach a politici hlas ľudí vôbec nepočúvajú. Dôsledky korupcie musia podľa nich znášať obyčajní ľudia.

"Sme frustrovaní zo situácie na Slovensku. Tento pochod je venovaný hlavne boju proti korupcii. My ako študenti chceme v tejto krajine ostať. Čo sa tu však deje, odrádza veľa z nás. To, že krajina nemôže prosperovať, je práve tou korupciou," priblížil zámer zorganizovania pochodu Straka.

Organizátori protikorupčného pochodu predstavili ešte pred začiatkom udalosti svoje požiadavky.

Prvou je odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Druhou je zrušenie Mečiarových amnestií. Treťou požiadavkou študentov je vyšetrenie káuz z obdobia vlády Vladimíra Mečiara. V rámci poslednej požiadavky požadujú študenti vyšetriť kauzy Gorila a Bašternák.