04.04.2017, 14:08

Pri privatizácii v Ružomberku neboli chránené záujmy štátu, tvrdia sulíkovci

Výbor zvolala predsedníčka Výboru pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.

Pri ružomberskej firme Severoslovenské celulózky a papierne (SCP) neboli dostatočne ochránené záujmy štátu. Uviedli to dnes na brífingu poslanci Národnej rady (NR) SR za opozičnú stranu Sloboda a Solidarita (SaS) po mimoriadnom rokovaní parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Jozef Rajtár, Jana Kiššová a Alojz Baránik.

"Podľa všetkého neboli dostatočne ochránené záujmy štátu, a to prostredníctvom Ministerstva hospodárstva (MH) SR a spoločnosti MH Manažment, ktorá jednak spravuje akcie štátnych firiem a je nástupníckou organizáciou Fondu národného majetku (FNM) SR," priblížil Rajtár.

Druhou rovinou je podľa neho v kauze privatizácie SCP rovina potenciálne poškodených zamestnancov severoslovenských papierní. "Tí podľa privatizačnej zmluvy (z roku 1996, pozn. TASR) mali nárok na 15 % akcií spoločnosti Eco Invest, ktorá sa v súčasnosti volá Eco Investment," poznamenal.

Dnešná odpoveď na Výbore NR SR pre hospodárske záležitosti zo strany šéfa MH SR Petra Žigu (Smer-SD) bola podľa Rajtára koncipovaná skôr v duchu, "ako keby ju písal mečiarovský privatizér SCP pán Milan Fiľo". "Ako keby to bola obrana jeho (Fiľových) záujmov, a nie záujmov štátu. Štát má urobiť aktívne (právne) kroky, aby si ochránil svoje záujmy," dodal Rajtár.

Ministerstvo hospodárstva SR musí podľa Žigových slov pri ochrane majetkových záujmov štátu postupovať podľa zákona. "Situácia s privatizáciou SCP vznikla v roku 1996 a v roku 2006 bola definitívne uzatvorená, teda ešte pred vládami Roberta Fica (Smer-SD)," podčiarkol Žiga.

FNM SR podľa jeho slov 10. mája 2006 uzatvoril dohodu o tom, že privatizér SCP, Milan Fiľo, zaplatí pokutu s tým, že ňou bude celá privatizácia papierenského podniku uzatvorená. "V tejto chvíli evidujem len žalobu zo strany občianskeho združenia Ružomberský papier na súkromnú firmu a v treťom rade na MH Manažment, kde žiada od (Milana) Fiľa a od Eco Investu a v treťom rade od MH Manažmentu 107 miliónov eur. Ja musím chrániť štát, aby neplatil, pretože to pôjde na vrub všetkých daňových poplatníkov," dodal Žiga.