30.03.2017, 14:40

Koalícia sa dohodla s opozíciou. Čo presne bude nasledovať teraz?

Martin Poliačik v HNtelevízii hovorí o tom, aký bude nasledovať postup pri rušení Mečiarových amnestií, čo bude s Matovičovým mandátom aj o využívaní vládnej letky prezidentom Kiskom

"Ak sa nič nepredvídateľné nestane, tak očakávam, že v dnešnom poobednom hlasovaní bude zmenená ústava aj zákon o fungovaní ústavného súdu," povedal Martin Poliačik v Aréne Petra Tkačenka s tým, že to vytvorí predpolie na zrušenie Mečiarovych amnestií. 

"Súčasťou návrhu bude nepremlčateľnosť amnestovaných činov," popísal Poliačik. Samotný návrh na zrušenie Mečarových amnestií však príde do parlamentu až neskôr.

"Najskôr bude zmenená ústava a zákon o fungovaní ústavného súdu, na základe toho získa parlament kopetenciu prijať špeciálny typ uznesenia, ktorým zruší amnestie," hovorí Poliačik. 

"V momente, keď prezident podpíše tieto zmeny a budú uverejnené v zbierke zákonov, potom do parlamentu môže prísť návrh tridsiatich poslancov," popísal proces poslanec SaS. 

A prejde tento návrh cez Ústavný súd? "Môj tip je, že to nestihne," hovorí Poliačik. To by znamenalo, že nerozhodne ani o zrušení amnestií, no ani ich nezamietne. Takýto výsledok by teda potvrdil rozhodnutie, ktoré vzíde z parlamentu. 

"Vyhodnotili to, že z Andreja Kisku sa stáva ich veľmi vážny politický konkurent a teraz skúšajú, čo na voliča zaberie," hovorí Poliačik o včerajších koaličných útokoch na prezidenta za využívanie vládnej letka. O úsporu im v skutočnosti nejde. "Keby im išlo o úsporu, tak padne vláda, lebo to nevedia robiť," povedal. 

Viac o tom, aký proces má teraz nasledovať aj o tom, čo bude s mandátom Igora Matoviča sa dozviete v rozhovore.