„Sme o krôčik bližšie k spravodlivosti, ale musíme byť ostražití,“ povedal k obvineniu kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Galko sa vyjadril aj k verejnému vyhláseniu premiéra Roberta Fica. Ten vo februári povedal, že keď Bašternáka obvinia, odsťahuje sa z bytu, ktorý si od neho prenajíma. „Predpokladáme, že tento sľub dodrží. Ak by to neurobil, bola by to silná káva aj pre jeho voličov,“ povedal Galko.

Budú iniciovať zasadnutie výboru

„My v SaS sme presvedčení, že toto obvinenie je výsledok verejného tlaku,“ povedal ďalej Galko s tým, že liberáli nevidia nič nové, čo sa vyšetrilo oproti obdobiu z minulosti, keď špeciálny prokurátor Dušan Kováčik nariadil vyšetrovanie zastaviť.

​Počudovaniahodné podľa Galka je, že Bašternák nie je stíhaný väzobne. Všetky dôvody na väzbu sú podľa podpredsedu SaS relevantné, lebo Bašternák má úzke styky s vysokými politickými špičkami a je mimoriadne bohatý. Preto podľa neho dodnes nebol obvinený. „Môže skončiť na Belize alebo ovplyvňovať svedkov či pokračovať v trestnej činnosti.“

Galko si zároveň myslí, že už nebude vhodnejšia doba, aby špeciálny prokurátor Kováčik odstúpil, lebo on v minulosti zmaril toto vyšetrovanie. „Vyzývame špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby odišiel zo svojej funkcie.“

Okrem toho Galko avizoval, že opozícia bude iniciovať brannobezpečnostný výbor. „Budeme sa pýtať, aká je istota, že toto vyšetrovanie bude nezávislé.“

Rajtár vyzval Kaliňáka

„Musíme byť mimoriadne ostražití,“ myslí si poslanec SaS Jozef Rajtár. Obáva sa, že vyšetrovanie Bašternáka budú mariť „zásahy zhora“.

Rajtár vyzval Fica, aby sa z bytu v komplexe Bonaparte vysťahoval. Zároveň vyzval ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby odstúpil z funkcie. „Je to človek, ktorý tam nemá čo hľadať,“ povedal.