20.03.2017, 11:19

Kiska poslal list Dankovi. Kritizuje postup koalície

Prezident prijal bývalých ústavných sudcov, právnikov, advokátov a sudcov, ktorí vyzvali na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara.

"Slovensko v týchto dňoch stojí pred historickou šancou zrušiť nemorálne Mečiarove amnestie," povedal prezident Andrej Kiska po stretnutí s ústavnými sudcami, ktorí vyzývali na zrušenie Mečiarových amnestií.

Prezident zdôraznil, že tu je názor drvivej väčšiny obyvateľov tejto krajiny, ktorá ich chce zrušiť. "Právne autority povedali jasne svoj názor, že "Áno, tieto amnestie sa dajú zrušiť," povedal Kiska.

"Dnes posielam list predsedovi parlamentu a predstaviteľom všetkých štandardných politických strán, kde ich vyzývam k tomu, aby sme túto historickú šancu nepremárnili. Aby prebiehala medzi politickými stranami diskusia, snaha o porozumenie a argumentovanie," vyhlásil prezident.

Kiska si však nemyslí, že je správne takúto zmenu uskutočniť v skrátenom legislatívnom konaní. "Domnievam sa, že k zrušeniu amnestií, treba vytvoriť dostatočný časový priestor." "Nemeňme ústavu za niekoľko dní," dodal.

Práve návrh koaličných strán hovorí o tom, že by sa zmena mala diať v skrátenom konaní. 

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.