15.03.2017, 19:59

Fico predstavil historický kompromis. Ako sa zrušia Mečiarove amnestie?

Koalícia dnes predstavila návrh na zrušenie Mečiarových amnestií.

Fico predstavil historický kompromis. Ako sa zrušia Mečiarove amnestie?
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Na svete je legislatívny návrh, ako ústavnou cestou zrušiť Mečiarove amnestie. Na spoločnej dnešnej tlačovej konferencii ho predstavili predsedovia troch koaličných strán - Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd.Takto blízko k zrušeniu amnestií Slovensko ešte nikdy nebolo.

Kompromisným ústavným riešením, ku ktorému dospeli, sa dnes bude zaoberať vláda. Na rokovanie kabinetu koalícia predkladá návrh na zmenu Ústavy SR, ktorý zavádza novú kompetenciu pre Národnú radu SR zaoberať sa aj do budúcnosti spornými amnestiami a milosťami prezidenta SR. Ich prípadné zrušenie parlamentom vždy bude musieť odobriť Ústavný súd SR.

Na rokovanie vlády ide aj návrh ústavného zákona na zrušenie Mečiarových amnestií a milosti prezidenta Michala Kováča. Ním by sa mal parlament zaoberať až vtedy, keď nadobudne účinnosť novela Ústavy SR.

V prípade, že sa nájdu tri pätiny hlasov poslancov, ktoré ho podporia, sa dostane vec na Ústavný súd. Ten v lehote 60 dní rozhodne, či bude rozhodnutie Národnej rady SR platiť.

Uvedené riešenie koaliční lídri označili za historický kompromis. Zároveň je podľa nich v súlade s ich doterajšími postojmi k dlhoročnej otázke zrušenia Mečiarových amnestií. "To, čo sme dokázali za posledné tri dni, je dôkazom toho, že táto vládna koalícia je akcieschopná a snaží sa hľadať ústavné riešenia problémov, ktoré niekedy sme možno nevedeli jednoznačne a bez akýchkoľvek pochybností dostať do polohy riešenia," vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).

Návrh uznesenia na zrušenie Mečiarových amnestií by HNky on Scribd