14.03.2017, 14:21

"Skutok sa, samozrejme, nestal." Opozícia reaguje na Ficov boj proti korupcii

"Skutok sa, samozrejme, nestal." Opozícia reaguje na Ficov boj proti korupcii
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Rozhodnutie vyšetrovateľa odmietnuť trestné stíhanie v prípade obchodu medzi ministrom vnútra SR Robertom Kaliňákom (Smer-SD) a podnikateľom Ladislavom Bašternákom chce opozícia napadnúť.

Chce tak docieliť, aby sa vo vyšetrovaní tohto prípadu pokračovalo. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali opoziční poslanci Ľubomír Galko (SaS), Jozef Rajtár (SaS) a Igor Matovič (OĽaNO-NOVA).

Poslanci na základe uznesenia vyčítajú vyšetrovateľovi aj prokurátorke, že sa stotožnili s vyjadreniami podozrivých a že vyhlásili, že netreba nič ďalej skúmať. Podľa Rajtára neskúmali napríklad zdroj peňazí, ktoré dal Bašternák do firmy B. A. Haus.

Taktiež je podľa neho zvláštne, že sa vyšetrovateľovi a prokurátorke nezdalo podozrivé, že minister vnútra mal zaplatiť za nehnuteľnosti v hodnote 400.000 eur iba okolo 8000 eur.

"Nám to veľmi podozrivé je a preto aj s kolegami s OĽaNO a Danielom Lipšicom napadneme toto rozhodnutie a v zmysle trestného zákona budeme žiadať, aby toto uznesenie bolo zrušené a aby toto závažné vyšetrovanie pokračovalo,“ dodal Rajtár.

Kaliňák dnes zopakoval, že si nie je vedomý etického zlyhania.

Prvá vratka DPH bola v roku 2011, kedy pán Lipšic, Sulík aj pán Matovič mohli konať, koľko im hrdlo ráčilo, ale ani len kontrolu nevykonali. Čiže tá zodpovednosť, ten začiatok je tu jednoznačný a preto ich volanie je čisto politicky motivované. Venovať sa škandalizovaniu jedného z podpredsedov Smeru,“ zdôraznil šéf rezortu vnútra.