14.02.2017, 18:49

Matovič obvinil Glváča s Dankom, že porušili zákon. Ukázal video ako dôkaz

​Podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč (Smer-SD) dnes v pléne parlamentu hlasoval za šéfa NR SR Andreja Danka (SNS).

Na tlačovej konferencii to vyhlásil opozičný poslanec OĽaNO-NOVA Igor Matovič, ktorý oboch vyzval na odstúpenie. Glváč mal použiť Dankovu kartu.

"Danko s Glváčom spáchali podvod, keď pán Glváč hlasoval miesto Danka. Následne, keď na to prišli, sa nepriznali a nechali schôdzu bežať ďalej. Došlo k závažnému porušeniu zákona priamo v NR SR dvoma najvyššími predstaviteľmi parlamentu. Spáchali podvod a následne sa k tomu nepriznali," povedal Matovič a pustil videozáznam, ktorý má podvodné hlasovanie dokazovať.

​K incidentu malo dôjsť počas prezentácie na začiatku mimoriadnej schôdze venovanej odvolávaniu premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Kým Danko v sále nebol, hlasovanie ho vykázalo, že bol vďaka jeho karte prítomný.

Na druhej strane Glváč, ktorý sa v sále nachádzal, je vykázaný ako neprítomný. Glváč mal totiž manipulovať práve s Dankovou kartou, nie so svojou.

"Pán predseda neporušil žiadny zákon," hovorí v reakcii šéfka tlačového oddelenia parlamentu Zuzana Čižmáriková.

Podľa jej slov predseda parlamentu hlasoval svojou kartou. K zámene došlo len pri prezentácii poslancov v pléne.

Glváčov hovorca Martin Čambálik povedal, že nešlo o úmysel, podpredseda parlamentu si myslel, že je to jeho karta, pretože na nej nebolo meno ani číslo. "Pán Glváč bol presvedčený, že to bola jeho hlasovacia karta." 

Na otázku, či sa za svoje konanie Glváč ospravedlňuje, Čambalík zopakoval, že v tom nebol žiaden úmysel.

"Momentálne nie je ten čas na ospravedlnenie, lebo to treba vnímať aj v kontexte snahy pána Matoviča prekryť, ako sa správa v parlamente," dodal.