18.01.2017, 13:17

Matovič: Chudobná vdova zaplatí za vodu viac, ľudia ako Bašternák ušetria

Igor Matovič a Veronika Remišová kritizujú vládu za zmeny vo výpočte cien vody.

Šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič
Zdroj: TASR/M. Svítok

Nižšie ceny energií, na ktoré sa podľa vlády môžu ľudia tešiť, sa v skutočnosti týkajú len bohatších. Tvrdí to šéf hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič.

Pri výpočte ceny vody je podľa neho problémom zavedenie fixného poplatku, vďaka ktorému síce ušetrí časť obyvateľstva, avšak pre chudobných ľudí to bude v skutočnosti znamenať vyššie náklady.

„Skutočnosť je taká, že tešiť sa môže akurát tak pán Bašternák. Pri spotrebe akú má jeho domácnosť, ušetrí iba na vode približne 200 eur. Je to kvôli zavedeniu fixného poplatku, ktorý je v podstate poplatkom za vodomer. Áno, poplatok za spotrebovanú vodu klesne a domácnosti ako je tá Bašternákova ušetria. Kto to však zaplatí? Chudobné domácnosti.“

Podľa Matoviča na zmeny vo výpočte doplatia tie domácnosti, ktoré sa snažia čo najviac šetriť. 

„Chudobná babička nemá vírivku a bazén ako Bašternák, pre ňu to vyjde o viac ako 20 eur navyše.“

Matovič vyzýva vládu, aby odvolala šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka a zároveň aby zrušila akékoľvek zmeny, ktoré znamenajú vyššie poplatky pre chudobných. 

„Fico označil za vzor svojej vlády Juraja Jánošíka, ktorý bohatým bral a chudobným dával. Toto opatrenie vlády však spôsobuje presný opak. Spôsob určovania ceny vody pomáha hlavne ľuďom, ktorí vlastnia veľké domy, vily, bazény a obrovské trávniky,“ doplnila Matoviča Veronika Remišová.

ÚRSO je síce zo zákona nezávislým úradom, jeho šéfa však navrhuje vláda. To je podľa predstaviteľov OĽaNO dôvod, prečo musí vláda niesť zodpovednosť za vzniknutú situáciu.