Liekom na kotlebovcov vo vlakoch sú rómske hliadky. Myslí si to šéf hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Spolu s bývalým splnomocnenom vlády pre rómske komunity Petrom Pollákom navrhuje, aby boli do vlakov nasadení Rómovia, ktorí sa podieľali v rokoch 2014 a 2015 na hliadkovaní v problematických obciach.

„Ak Robert Fico a spol chcú riešiť tento problém, liek je veľmi jednoduchý. Riešenie sa volá rómske hliadky,“ hovorí predseda Obyčajných ľudí.

Matovič zároveň kritizoval protiextrémistický zákon, ktorý nedávno priniesla vláda. „Robert Fico pred pár dňami povedal, že najlepšou hrádzou proti extrémizmu a diletantizmu je, keď ľudia dôverujú vláde. My sa chceme spoločne opýtať, aký majú mať pocit a dôveru ľudia, keď vidia, že pred deviatimi mesiacmi napochodoval Kotleba do vlakov, osem mesiacov vláda hovorí o riešení, a potom príjmu zákon, ktorý vlastne nič nerieši a treba čestne povedať, že nezakazuje byť Kotlebovi vo vlakoch,“ hovorí Matovič.

Rómske hliadky by v rizikových spojoch mali pôsobiť ako strážcovia poriadku. Keď sa im ho podarí zabezpečiť, podľa šéfa OĽaNO by sa kotlebovci stiahli z vlakov, lebo by sa cítili trápne.

Program rómskych hliadok by bol rok financovaný z eurofondov a obce by prispievali piatimi percentami zo svojho rozpočtu. „Som presvedčený, že títo ľudia sú správnym liekom na to, aby sme znížili nebezpečie tam, kde majú ľudia tento pocit. Boli pozitívne vnímané obcou, mestom aj políciou,“ hovorí Pollák.

Samotní účastníci hliadok si myslia, že oproti nerómom majú pri práci s rómskym etnikom viacero výhod. „Keď sme občianska hliadka, vieme materinský jazyk, vyrastali sme s nimi, určite nám viac povedia ako policajtom,“ myslí si Marián Lipovský, ktorý sa podieľal na hliadkach v obci Hrabušice.