Poslanci SaS Ľubomír Galko a Jozef Rajtár dávajú podnet na výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, aby preveril, či premiér Robert Fico dostáva úplatok od podnikateľa Ladislava Bašternáka, u ktorého si prenajíma byt v luxusnom komplexe Bonaparte.

Poslanci SaS tlačia na to, aby Fico zverejnil pre výbor zmluvu o prenájme a aj doklad o zaplatení nájmu od roku 2012, kedy sa do bytu nasťahoval.

"Je potrebné potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenie, že Fico prijíma úplatok od podnikateľa, ktorý je vyšetrovaný zo závažnej ekonomickej trestnej činnosti," hovorí Rajtár.

Podľa Galka Fico s Kaliňákom nivočia meno svojej materskej strany.

"Malo by to byť výhodné pre nás, že vládna koalícia drží vo funkcii tak skompromitovaného ministra, ako je Kaliňák. Ale táto kauza Bašternák hlboko traumatizuje Slovensko, preto sa nemôžeme uspokojiť s tým, ako sa táto kauza vyvíja a ako ju vládny Smer-SD nerieši," povedal Galko. 

Galko zároveň v mene strany ocenil stredajšie (2. 11.) politické posolstvo prezidenta Andreja Kisku, ktorý vyjadril nielen smútok z toho, že sa vyšetrovanie kauzy nikam neposunulo, ale aj presvedčenie, že minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) už mal odstúpiť.