28.10.2016, 18:58

Vypočuli by ste Fica? Šéf polície reagoval na kauzu Gorila, dáva trestné oznámenie

Policajný prezident Tibor Gašpar bol aj dnes na mimoriadnom výbore kvôli kauze Gorila.

Policajný prezident Tibor Gašpar podal tento týždeň trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za prekážky, ktoré boli údajne kladené šéfovi vyšetrovacieho tímu Gorila Marekovi Gajdošovi.

Gašpar to dnes povedal novinárom po mimoriadnom rokovaní Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť iniciovanom opozíciou, ktorá chcela hovoriť o Gajdošom odchode do civilu.

Keď Gajdoš pre médiá vysvetľoval svoju žiadosť o odchod z polície, naznačil, že mu v práci boli kladené prekážky. Jeho spor mal byť najmä so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, ktorý kauzu Gorila dozoruje.

"Prácu vyšetrovateľa som vždy mal a stále mám rád, avšak podmienky, v ktorých som sa vzhľadom na prístup viacerých osôb majúcich vplyv na moju prácu a nepriamo aj na jej výsledky ocitol, sú z dlhodobého hľadiska mnou subjektívne netolerovateľné. Úprimne, aj bez týchto dôvodov, po 17 rokoch štátnej služby cítim potrebu zmeny pracovného prostredia," uviedol Gajdoš.

Gašpar tvrdí, že ak došlo k nejakým prekážkam zo strany osôb, ktoré na to majú vplyv, čo môžu byť aj policajti, treba to preveriť. "Aby pán Gajdoš konkretizoval, či došlo alebo nedošlo k nejakému ovplyvňovaniu," vysvetlil šéf policajtov.

Či bude ku kauze Gorila vypočutý aj premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý podľa údajného spisu SIS navštívil konšpiračný byt na Vazovovej ulici, Gašpar nevie. "O tom môže rozhodnúť vyšetrovateľ, je to otázka na neho," odkázal.