Opozičné strany OĽaNO-NOVA a SaS sú odhodlané, že noviny „Kali špeciál“ venované kauze Bašternák rozdistribuujú po Slovensku sami, ak to odmietne urobiť Slovenská pošta. Oznámili to dnes na tlačovej konferencii v parlamente poslanci Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) a Jozef Rajtár (SaS).

Podľa Rajtára vytvorila Slovenská pošta a ministerstvo kultúry pakt proti opozičným stranám. Jeho nezamýšľaným dôsledkom je však podľa poslanca to, že záujem ľudí o „zakázané“ noviny rastie.

Ubezpečil, že noviny sa k nim dostanú a v prípade nutnosti využijú distribúciu alternatívnymi formami. „Urobíme preto všetko, čo bude v našich silách, aj keby sme ich mali distribuovať poštovými holubmi,“ vyhlásil poslanec.

Viskupič oznámil, že stále nemajú stanovisko pošty. Jej postup, keď sa obrátila na ministerstvo kultúry so žiadosťou týkajúcou sa náležitostí registrácie periodika, poslanec považuje za zavádzanie verejnosti, diskrimináciu a cenzúru.

Pošta môže odmietnuť distribúciu periodika iba z dôvodov uvedených v zákone, zdôraznil Viskupič. Medzi tie však nedostatočná registrácia periodika nepatrí. „Pošta evidentne porušuje zákon, budeme preto zvažovať právne kroky,“ uviedol poslanec. Počínanie štátnej inštitúcie mieni riešiť aj v politickej rovine – v parlamentnom výbore pre kultúru, média aj v pléne parlamentu.

Ministerstvo dnes malo doručiť Slovenskej pošte stanovisko, že "Kali špeciál" neobsahuje všetky zákonom požadované údaje. Hovorca ministerstva Jozef Bednár v utorok (31. 8.) vysvetlil, že v nich nie je zreteľne a nezameniteľne uvedený vydavateľ, dátum a ročník vydania a medzinárodné štandardné číslo seriáli (ISSN), ktoré zrejme nebolo pridelené. OĽaNO-NOVA by podľa ministerstva distribúciou novín porušilo zákon.

Viskupič označil tieto výhrady za formálne pochybenia, ktoré vznikli v dôsledku toho, že museli kvôli pošte pôvodne leták preklasifikovať na periodikum. „Absencia údajov o vydavateľovi nedáva dôvod na odmietnutie distribúcie periodika. Je to len správny delikt v kompetencii ministerstva kultúry a takýto delikt nastáva až vtedy, ak k distribúcii periodika bez povinných údajov dôjde,“ odcitoval Viskupič zo stanoviska z akademickej obce. Meno autora na jeho žiadosť nezverejnil.

Aj keby naša tlačovina neobsahovala všetky predmetné údaje, neodôvodňuje to Slovenskú poštu, aby ju nedistribuovala alebo k tomu, aby si pýtala stanovisko ministerstva kultúry, vysvetlil Viskupič. „To, že nemáme stanovisko Slovenskej pošty, je len ďalší krok v tejto ságe, ktorý dosvedčuje, že zaznel politický signál, že „Kali špeciál“ nie je vhodná tlačovina a nemá sa dostať do schránok,“ doplnil.

„Opozičné politické strany OĽaNO a SaS začali pestovať kultúru porušovania zákonov a obhajovania porušovania zákonov,“ reagovalo na slová poslancov ministerstvo kultúry.

„Ak poruší asistent poslanca SaS bankové tajomstvo, hovoria tomu vlastenecký čin. Ak ministerstvo kultúry vecne skonštatuje, že vydavateľ periodika OĽaNO nedodržal zákon, nazvú to nadprácou a dokonca aj cenzúrou. Je to neprípustné a drzé. A predstavuje to pre demokraciu a právny štát ten najškodlivejší precedens,“ uviedol referát styku s médiami ministerstva.

O tom, že Slovenská pošta odmietla distribuovať špeciálne noviny venované kauze Bašternák, informovali opozičné strany vo štvrtok (25. 8.). OĽaNO-NOVA ich najskôr zadalo rozniesť ako leták, to však neodporučili právnici pošty, ktorí upozornili, že v prípade letákov nesie pošta zodpovednosť za obsah.

Matovičovci následne zmenili noviny na periodikum. Učinili to takým spôsobom, že svoje noviny „Vždy na vašej strane“ premenovali na „KALI špeciál“.

Pošte doručili doklad o premenovaní periodika potvrdený ministerstvom kultúry. Pošta sa obrátila na ministerstvo kultúry. Spýtala sa ho, či daný materiál spĺňa všetky zákonom stanovené náležitosti, ktoré by ako periodická tlač mal spĺňať, a či je možné ho distribuovať aj v prípade, že by náležitosti nespĺňal.